İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB)’nin İstanbul Ticaret Odası (İTO) iş birliği ile küresel alıcılarla sektörü buluşturmayı hedeflediği Texhibition İstanbul Kumaş ve Tekstil Aksesuarları Fuarı 16 Mart tarihinde İstanbul Fuar Merkezi’nde kapılarını açacak.

Geri sayımın başladığı fuarın açılışı Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay ve TİM Başkanı İsmail Gülle’nin teşrifleri, İTHİB Başkanı Ahmet Öksüz, İTO Başkanı Şekib Avdagiç ve sektörün önde gelen paydaş kurumlarının katılımlarıyla gerçekleşecek.

Fuarda dünyanın en önemli tasarımcılarından Riccardo Rami’nin son trendleri anlatacağı bir seminer düzenlenecek. Ayrıca döngüsel tekstil konusunun da alanında en uzman kişilerin katılımıyla ele alınacağı paneller gerçekleştirilecek. İTHİB Başkanı Ahmet Öksüz, Texhibition Fuarı’nın dünyada büyük yankı uyandırmasını hedeflediklerini söyledi.

Türkiye tekstil ve hammaddeleri sektörünün lider kuruluşu, Türk tekstil ve hammaddeleri ihracatının yaklaşık yarısını gerçekleştiren İTHİB, sektöre katma değer sağlayacak projelerini zirveye taşıdı. İTHİB – İTO iş birliğinde düzenlenecek olan Texhibition İstanbul Fuarı’nda sektör temsilcileriyle nitelikli küresel alıcılar bir araya gelecek. Fuarda ayrıca tekstil sektörünün geleceğinin ele alınacağı birçok etkinlik gerçekleşecek.

Türk Tekstil Sektöründe Bir İlki Başaran İthib, Fuarı Dünya’da Markalaştıracak

Fuarın tekstil sektörünün geleceğini şekillendireceğini vurgulayan İTHİB Başkanı Ahmet Öksüz, “Sektörümüzün dünya pazarındaki payını daha da artırabilmek adına çalışmalarımıza devam ediyoruz. İstanbul’da gerçekleştireceğimiz fuara dünyanın birçok noktasından katılımcılar gelecek. Bu katılımcıları Türk üreticilerimizle buluşturacağız. Ayrıca fuarın devam edeceği üç gün boyunca da birçok etkinlik düzenleyeceğiz. Texhibition Fuarı sadece B2B’lerin yapıldığı bir alan değil aynı zamanda Türk tekstil sektörünün tanıtıldığı bütünsel bir proje olacak. Oluşturacağımız trend alanları, gerçekleştireceğimiz trend seminerleri ve sürdürülebilirlik panelleri; sektörümüzün gelecek projeksiyonuna ışık tutacak. Tüm firmalarımızın istifade edeceği çok boyutlu bir projeyi hayata geçiriyor olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.” dedi.

Dünyanın En Önemli Tasarımcılarından Biri Geliyor

Tekstil sektörünün büyük buluşması olacak fuarda, ilk gün ünlü Trend Danışmanı Riccardo Rami tarafından “Trend Semineri” düzenlenerek önümüzdeki dönemin trendleri anlatılacak. Tekstil sektörünün tasarım algısına yönelik yol haritasının değerlendirileceği trend semineriyle birlikte Riccardo Rami Studio ve Türkiye’nin önde gelen tasarımcısı Özlem Süer’in trend alanlarının ise fuar katılımcılarının yoğun ilgisini çekmesi bekleniyor.

Sürdürülebilirlik Panellerinde Dev İsimler

Fuarın ikinci gününde gerçekleşecek olan moderatörlüğünü Kipaş Holding Yönetim Kurulu Üyesi Halit Gümüşer’in yapacağı panelde ise Era Denim & Ereks Garment ve Direktörü Romain Narcy, Meidea S.R.L. & Blu’n Me Kurucusu Lucia Rosin, Superdry Ülke Müdürü Eda Togan, INDITEX Ürün Güvenliği Müdürü Yasemin Gürek ve Tasarımcı Deniz Sağdıç gibi alanında en önemli isimler “Tekstil Tedarik Zincirinde Döngüsellik” konusunu hep birlikte değerlendirecekler. Ardından Ulusal Pamuk Konseyi Başkanı Bertan Balçık’ın moderatörlüğünde İTHİB Yönetim Kurulu Üyesi Zekeriya Tanrıverdi ve İzmir Ticaret Borsası Meclis Başkanı Barış Kocagöz, “Bir Türkiye Markası: GDO’suz Türk Pamuğu” panelinde Türk pamuğu markası ve sürdürülebilirliğini değerlendirecekler. Fuarın son gününde ise açılış konuşmasını EKOTEKS Yönetim Kurulu Başkanı Nilgün Özdemı̇r’in, moderatörlüğünü ise İstanbul Teknik Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Bülent Özipek’in yapacağı “Sürdürülebilir Gelecek İçin Su ve Karbon Ayak İzi” panellerinde İstanbul Üniversitesi Çevre Mühendisliği’nden Prof. Dr. Ülkü Alver Şahin ve İstanbul Teknik Üniversitesi MEMTEK Araştırma Merkezi’nden Dr. Mehmet Emin Paşaoğlu konuşmacı olacak.