SoftBank, Servis Robotlarını Japonya’daki Restoranlara Getiriyor

Japon şirketi SoftBank, corona virüs salgınının dünya çapında ekonomi ve iş gücü sorunlarına yol açmasının bir dönüm noktası olduğuna inanıyor ve bu sorunun üstesinden gelmek için yatırım yaptığı şirketlerden biri olan Bear Robotics’in teknolojisinden yararlanmayı planlıyor.

Japonya’da daralan nüfus ve düşük doğum oranıyla birlikte iş gücü azalmaya devam ederken corona virüs salgını problemi daha da artırdı. Bu hafta SoftBank, restoran işçiliği sorunlarını çözmek için Bear Robotics’in servis robotunu ülkeye getirme planlarını ayrıntılı olarak açıkladı.

Üç yıllık kiralama planının bir parçası olarak aylık 950 dolardan satışa sunulan robot, ocak ayında Japonya’da olacak. Robot, restoran personelinin sayısını artırmak veya yerini almak üzere tasarlanmış bir mobil servis istasyonu olarak kullanılacak. Her robot, iki servis tepsisi ve servisten sonra bulaşıkları toplamak için bir çöp kutusu taşıyabiliyor.

Her sistem, Bear’ın teknik özelliklerine göre 8 ile 12 saat arasında herhangi bir yerde çalışmaya elverişli. Robotun yönünü bulması için lidar teknolojisi kullanılıyor. Üzerinde bir dokunmatik ekran bulunmakla birlikte tablet aracılığıyla uzaktan da kontrol edilebiliyor.