Petify: Evcil hayvan sahipleri ile hizmet sağlayıcılarına çözümler sunan yerli girişim

Yerli girişim Petify, evcil hayvan sahipleri ve hizmet sağlayıcılarını bir araya getirerek ekosistemin ihtiyaçlarına yönelik çoklu inovatif çözümler geliştiren teknoloji odaklı sosyal girişimdir.

Alphan Yuvalı tarafından Aralık 2018’de İstanbul’da kurulan girişim, evcil hayvan sektöründe hizmet veriyor ve yaklaşık 10 kişilik bir ekibi var. Petify, evcil hayvan sahipleri ve sektördeki hizmet sağlayıcıların ihtiyaçlarını sadece birkaç tıklamayla karşılayabileceği özellikler sunarken, girişimin tüm ekosistemi tek bir çatı altında buluşturarak 360 derece hizmet anlayışına sahip olması, diğer benzer çözümlerden ayrıştığı çözüm olarak önümüze çıkıyor.

Evcil hayvan sahiplerine çok yönlü çözüm

Alphan: “Teknoloji odaklı bir pet dünyası oluşturma vizyonu da diyebiliriz. Sunmakta olduğumuz ve sunmayı planladığımız hizmetlerimizi parça parça sunan rakiplerimiz mevcut, ancak tek bir platform olarak çalışan rakibimiz Türkiye’de bulunmamakta, uluslararası arenada ise PetPaw gibi rakiplerimiz bulunuyor.” dedi.

Girişimin kullandığı teknolojiler

  • SaaS için Ruby on Rails ve Laravel framework iskeleti tercih edildi.
  • B2C için PHP dili kullanıldı.
  • RDBMS olarak PostgreSQL kullanıldı.
  • AWS üzerinde veritabanı mimarimiz inşa edildi.

B2B SaaS bulut çözümü PetifyVet, mobil uyumlu tasarlanan arayüzleriyle web sitesi üzerinden kullanılıyor ve veteriner kliniklerine dijital bir asistan gibi hizmet veriyor. Evcil hayvan sahiplerine yönelik B2C platformu ise BETA aşamasında geliştirilmeye devam ediyor.

Hedeflerle ilgili Alphan: “2021 yılının sonuna kadar veteriner kliniklerinde yüzde 5 pazar sahibi olmayı ve B2C odaklı tasarlanmakta olan mobil uygulamamızla birlikte 2 yıl içerisinde 200 bin son kullanıcıya ulaşmayı hedefliyoruz. Önümüzdeki 3 yıl içinde Türkiye’de evcil hayvan endüstrisinin lider şirketi olmayı ve yakın coğrafyadan başlayarak franchising yöntemiyle global pazarlara açılmayı planlıyoruz.

Petify, Ankara merkezli bir konsorsiyumdan hibe aldı ancak henüz bir yatırım sürecine dahil olmadı. Bu konuyla ilgili bir gelişme olduğunda da takipçisi olacağız. Ayrıca yeni özelliklerini de paylaşmaya devam edeceğiz.