PepsiCo, Dijital Yatırımlarını Artırıyor

Pepsi yöneticileri, Reklamcılık Haftası’nda canlı olarak yayınlanan bir tartışma sırasında, corona virüs salgını ilerledikçe PepsiCo’nun pazarlama yatırımlarını doğrusal medyadan uzaklaştırarak akış ve dijital platformlara kaydırmaya hız verdiğini söyledi.

Kablolu televizyonların giderek düşüşe geçtiği ve abonelik sistemlerinin revaçta olduğu bugünlerde, küresel çapta etki yaratan salgın ile birlikte markalar operasyonlarının çoğunu online’a taşıyor. PepsiCo için kişiselleştirmenin, yerelleştirmenin ve adreslenebilirliğin önemi artarken, PepsiCo’nun medya inovasyonu başkanı Kate Brady, dijital kanalların geleneksel medyaya kıyasla sonuç elde etmeye daha elverişli olduğunu söyledi. PepsiCo, kısa süre önce paneli yöneten akıllı TV sağlayıcısı Roku ile deneme çalışmaları yaptı ve PepsiCo Labs girişim kolu aracılığıyla çeşitli dijital girişimler geliştiriyor.

Bazı analistler, normal televizyonun corona virüsün etkisinden asla kurtulamayacağına inanıyor. PepsiCo’nun bu alanda hala bazı yüksek yatırımları var. En büyük alkolsüz içecek şirketi olan Pepsi, NFL’nin en büyük sponsorlarından biri olarak ligin eylül ayındaki dönüşü ile ilgili kapsamlı bir TV reklam kampanyası başlatmıştı.

Dijitali merkeze alan bir yol izleyen tek şirket PepsiCo değil. Salgının başlangıcında pazarlama harcamalarını büyük ölçüde donduran Coca-Cola, tekrar başlamak için esnekliğe önem verdi. Akış servisleri ve dijital medya, geleneksel medyaya kıyasla daha fazla hareket alanı sağlıyor; çünkü aylar öncesinden belirlenen yüksek fiyatlı ön taahhütlere odaklanmıyor.

Yayın akışının odak noktası, gıda şirketlerinin daha büyük dijital satış izleri oluşturmasıyla ortaya çıkıyor. PepsiCo, bu yılın başlarında evde tüketilen atıştırmalardaki artıştan ve e-ticarete yönelik tüketici tercihinden yararlanmak için doğrudan tüketiciye satış yaptığı iki internet sitesi oluşturdu. Geçen hafta şirket, net satışların üçüncü çeyrekte atıştırmalık kategorisinin desteğiyle %5,3 arttığını ve krep ve makarna gibi kiler ürünlerine olan ilginin devam ettiğini bildirdi.