Oktay Göktaş’ın kurucuları arasında olduğu kuantum odaklı Agnostiq, 2.4 milyon dolar yatırım aldı

Toronto merkezli yazılım startupı Agnostiq, kuantum bilgi işlem platformunu güçlendirmek için çıktığı turda 2.4 milyon dolarlık tohum yatırım aldı.

Elliot MacGowan ve Oktay Göktaş tarafından kurulan girişimin yatırım turuna; New York merkezli Differential Ventures liderliğinde Scout VenturesTensility Venture PartnersBoost VC ve Green Egg Ventures katıldı.

Daha önce Agnostiq’in 1 milyon Kanada doları aldığı erken aşama yatırım turunun büyük çoğunluğunu sağlayan Differential Ventures ve Boost VC için bu tur Toronto startupına yaptıkları ikinci yatırım oldu.

Agnostiq’in kurucu ortağı ve COO’su Elliot MacGowan şirketin ikinci bir tura çıkma kararını ürünlerinin ilgi çektiğini görmeleri ve pazardaki açığı tanımlamaları sonucu verdiklerini açıkladı.

MacGowan şunları da ekledi: ”Ürünümüze yoğun bir ilgi vardı ve piyasada bizimki gibi platform bazlı bir çözüm için net bir açık olduğunu tespit ettik.” Agnostiq şimdi de ellerindeki yeni yatırımı kullanarak finansal hizmet sektöründe daha fazla kurumsal müşteriye ulaşmayı ve iş akışlarına kolay ve güvenli bir şekilde kuantum hesaplama eklemelerine yardımcı olmayı amaçlıyor.

Agnostiq, kuantum hesaplamayı son kullanıcılar için “olabildiğince soyut” hale getirmeyi hedefliyor. Agnostiq şu anda Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yatırım bankaları, ticari bankalar, serbest yatırım ve varlık yönetimi firmaları dahil olmak üzere pek çok finansal hizmet kuruluşuna hizmet vermekte.

MacGowan, Agnostiq’in Mayıs 2019’da tam zamanlı bir işletme haline geldiğini ve Ağustos ayında kuantum bilgi işlem güvenlik yazılımı ürününü piyasaya sürdüğünü belirtiyor. Startup, müşterilerinden güvenlik ürünüyle eşleştirmek için aplikasyonlara ihtiyaç duydukları dönüşünü aldıktan sonra 2020’nin başlarında aplikasyonlarını oluşturmaya başladı ve geçen yaz ürünlerini hizmete sundu.

MacGowan, şirketlerinin gördüğü artan talebin “kuantum hesaplamaya dair geniş bir ilgiyi temsil ettiğini” söylüyor ve “müşterilerin özellikle finansal hizmetlerde teknoloji kullanımına artık çok daha fazla ilgi duyduğunu” da ekliyor.

Macgowan: “Bankalardaki kuantum araştırma ekiplerinde kilit pozisyonlar için işe alınan pek çok insan görüyoruz, hatta kuantum bilgi işlem şirketlerinden oldukça kıdemli kişilerin üst düzey bankalara gittiğini de şahit oluyoruz. Bu bizim için geçtiğimiz yıllara nazaran oldukça derin bir değişim.”

”Katlanarak kötü yönde ölçeklenen bir optimizasyon problemiyle karşılaştığınızda, bu sorun genellikle kuantum hesaplama çözümü için ideal bir sorundur” diyen MacGowan kuantum hesaplamanın optimizasyonda ne kadar iyi olduğuna da değiniyor.

Agnostiq için finans başlangıç için en ideal sektördü. ”Finans alanını seçtik çünkü hem değeri yüksekti hem de iyi ölçeklenmeyen karmaşık sorunların var olduğu doğru bir bileşim olduğuna inandık.”

”Aplikasyonları kuantum sürümlerine dönüştürmek zordur; yoğun bir araştırma süreci gerektirir. Bu yüzden de tek bir sektörle işe girişmenin çok daha mantıklı olacağını düşündük.”

MacGowan bugün çoğu işletmenin karşılaştığı en büyük zorluğu şu şekilde açıklıyor: ”Aplikasyonları oluşturmayı bir kenara bırakın, kuantum bilgi işlem makinelerini çalıştırmak için bile doktoranızın olması gerek.”

“Bir bankanın tüm bu sıfatlara sahip insanları işe almasının ve uygulamaları oluşturmasının gerçekçi bir senaryo olmadığını biliyoruz. Yaptığımız şey bu aplikasyonları onlara bir kuantum bilişim hizmeti olarak sağlamak. Bu şekilde aplikasyonu mevcut iş akışlarına kolaylıkla takıp çalıştırabilirler. ”

MacGowan şu anda kuantum alanında en kısıtlı kaynağın doktora sahibi yetenekler olduğunu belirtiyor. Startup daha fazla uzman yeteneği işe alarak ekibini büyütmeyi, bunu da ikinci yatırım turundan aldığı sermayeyle yapmayı planlıyor.

Agnostiq’in şu anda 10 çalışanı var. COO, ay sonuna kadar bu sayının 12’ye çıkacağını, yıl sonuna gelmeden de 3-4 doktora sahibini ve 2-3 yazılım mühendisini ekibe eklemeyi planladıklarını belirtiyor.

Şirket, güvenlik tarafında güçlendiğine, platformun artık aplikasyonlara ve iş akışı yönetimine eğilmesi gerektiğine inanıyor.

MacGowan şirketin gelecek planlarında kısa vadede ürünü, öngördüğü tüm özellik ve uygulamalarla, birden çok bulut hizmetinde çalıştırmak olduğunu; uzun vadede ise daha fazla uygulama ve katman ekleyerek platformu geliştirmek olduğunu aktarıyor.

COO, kuantum hesaplamanın mevcut durumu ile ilgili olarak, “Son iki yılda, donanım tarafının yanı sıra algoritma tarafında da büyük bir evrim gördüğümü söyleyebilirim” diye ekliyor.

MacGowan: ”İşin henüz başındayız ancak şu an için ticari olarak daha hayata geçirilebilir bir noktada olduğumuzu söyleyebilirim.”