Netflix, Şifre Paylaşımını Kısıtlayıcı Bir Özelliği Test Etti

Netflix kullananların en büyük ortak özelliklerinden birinin yakın çevresiyle şifre paylaşmak olduğunu biliyorsunuzdur. Tabii ki bunu Netflix de biliyor. Uzun zamandır bilmesine rağmen bu konuda herhangi bir şey yapmıyordu fakat yeni aldığı kararla bu durumun önüne geçmeye karar vermiş gibi gözüküyor.

GammaWire tarafından tespit edilen test, şu an az sayıda insanı hedef alıyor gibi gözüküyor, ancak gelecekte daha geniş bir alana yayılabilir.

Kullanıcılardan birisi oturum açtığı zaman, “Bu hesabın sahibiyle yaşamıyorsanız, izlemeye devam etmek için kendi hesabınıza ihtiyacınız var” diyen bir mesaj ekrana gelir. Ardından, girmeniz için hesap sahibine bir doğrulama kodu göndereceğini söyler. Tabii bu ne kadar işe yarar orasını bilmem pek mümkün değil. Çünkü telefonumuza gelen kodu, şifremizi verdiğimiz arkadaşımıza iletmemiz de çok olası bir durum. Belki bu durumun da önüne geçecek adımlar atılıyordur fakat henüz test aşamasında olduğu için net bir şey söyleyemiyoruz.

Diğer taraftan GammaWire’ın raporuna göre, testteki kullanıcıların çoğu mesajla birlikte görünen “daha sonra doğrula” düğmesine tıklayarak doğrulama kısmını geçti ve sonraki kullanımlarında da böyle bir uyarı gelmedi.

Kişisel şifrelerinizin paylaşılması yasa dışı değil fakat bu durum Netflix’in hizmet şartlarını ihlal ediyor. Hizmet şartlarında belirtilen maddeye göre, “Netflix hizmeti ve hizmet aracılığıyla görüntülenen herhangi bir içerik yalnızca kişisel ve ticari olmayan kullanımınız içindir ve evinizin dışındaki kişilerle paylaşılamaz.” ibaresi yer alıyor. Bakalım Netflix bu durumu nasıl lehine sonlandıracak?