Netflix, 3. Çeyrekte Beklenen Abone Sayısını Yakalayamadı

Netflix, üçüncü çeyrekte hedeflerinin ve Wall Street tahminlerinin altında kaldı. Şirket, karantina süreçleri ortadan kalkmaya devam ettikçe büyümesini sürdürüp sürdüremeyeceğinden şüphe ediyor.

Dünyanın en büyük ücretli yayın platformu, geçtiğimiz çeyrekte yalnızca 2,2 milyon yeni abone kazandı. Bu miktar, analistlerin 3,32 milyonluk tahminlerinin oldukça altında. Ayrıca Netflix, bu dönemde 6,54 milyon yeni abone tahmininin altında kalarak 6 milyon abone kazanabileceğini öngörüyor.

Salgın boyunca Netflix, bu abone patlamasının uzun sürmeyeceği ve aslında yeni müşterilerdeki artışının gelecekte büyümeyi baskılayabileceği konusunda ikaz edildi. Ancak yayın devi, zamanlamayı tahmin etmekte zorlandı. Netflix’in ikinci çeyrek için tahminleri çok temkinli olsa da, üçüncü çeyrek için bakış açısı çok iyimserdi.

Özellikle Avrupa ve Asya’daki pek çok kullanıcı normal günlük hayatlarına dönmeye başladıkça Netflix’e ayırdıkları vakit azaldı. Profesyonel spor liglerinin Amerikan televizyonlarına geri dönmesiyle birlikte ABD’de de Netflix’e ayrılan zaman azaldı. Her üç bölgede büyüme düşüşüyle birlikte geçtiğimiz çeyrekte beklenen sayıda yeni abone kazanılamadı.

Netflix hisseleri %7,4 düşerek 486,50 dolara geriledi. Yine de yayın devi, salgın sırasında yayınlanacak yeni programlar bulmakta zorlanan birçok televizyon kanalını geride bıraktı.