McDonald’s, Happy Meal Menüleriyle Birlikte Kuş Yuvaları Veriyor

Finlandiya’daki kuş türlerinin üçte biri tehlike altında, özellikle küçük orman kuşları yuva yapmak için güvenli bir alan bulamıyor. McDonald’s Finlandiya, toplumu ve doğayı desteklemek için Happy Meal Bird Box kampanyasıyla Happy Meal kutusuna benzeyen 1.400’ün üzerinde kuş yuvası oluşturuyor.

Finlandiya’da küçük kuşlar genellikle ilkbaharda yuva yapmaya başlar, bazılarıysa yıl boyunca mükemmel yuvayı ararlar. Kuş yuvaları, yuvalayan kuşları yırtıcı türlerden korur ve hemen hemen doğanın her yerine yerleştirilebilir. Kuş yuvası inşa etmek Finlandiya’da bir gelenek sayılır ve neredeyse her evin arka bahçesinde bir tane kuş yuvasına rastlanabilir.

McDonald’s, Happy Meal satın alan ailelere Happy Meal Bird Box setleri veriyor. Set, kuş yuvası yapmak için gereken tüm malzemeleri içeriyor. Ayrıca McDonald’s, kuş yuvalarının tasarımı aşamasında da danışılan sivil toplum kuruluşu BirdLife’a 12.000 euro bağış yapacak. Sosyal sorumluluk ve aile kavramlarına önem veren McDonald’s, bu projeyle birlikte “En küçük ailelerin bile birlikte yemek yiyebilecekleri bir yeri olacak.” diyor. 26 Eylül’den itibaren, McDonald’s’ın Finlandiya şubeleri, her Happy Meal satın alımıyla birlikte ücretsiz kuş yuvası seti sunacak.

Projenin arkasındaki yaratıcı güç Nord DDB Helsinki’nin Kreatif Direktörü Kalle Wallin, “Covid-19’un Finlandiya’daki yan etkilerinden biri insanların doğaya akın etmesiydi. İnsanların doğa ile bağı beklenmedik bir şekilde güçlendi ve bu da kampanya fikrini ortaya çıkardı,” diyor. McDonald’s Finlandiya Pazarlama Direktörü Mats Nyström ise, “Özellikle Covid-19’dan sonra, değerli doğamızı ve vahşi yaşamı korurken aynı zamanda ailelere birlikte yapabilecekleri bir şey vermek istedik,” açıklamasında bulundu.