LG, Akıllı Telefon Pazarından Çekilebilir

Teknolojinin gelişmesiyle akıllı telefon pazarı da büyük bir ivme kazandı. Piyasaya sürülen her yeni akıllı telefonda yeni bir özellik görmek mümkün. Dünya devi olan markalar da bu değişime ayak uydurmaya çalışıyor. Ne yazık ki bazı markalar bu değişimi yakalayamıyor ve birçoğu pazardan çekilmek durumunda kalıyor.

Hepimizin bildiği gibi bu değişimi yakalayamayan ve pazardan çekilmek zorunda kalan ve akla gelen ilk marka Nokia. Bir dönem telefon pazarında neredeyse rakip tanımayan marka, şimdilerde aklımıza bile gelmiyor.

Geçtiğimiz günlerde de LG için bu durum konuşulmaya başlandı. Uzun yıllar bu piyasada olan LG’nin, son dönemlerde piyasaya sürdüğü ürünlerin pek de başarılı olmaması sonucunda pazardan çekileceği söylentileri dolaşmaya başladı. LG Electronics CEO’su  Kwon Bong-seok, personellere  şirketin akıllı telefon planlarında büyük bir değişiklik olacağını ima eden bir mesaj göndermesiyle bu söylentiler ortaya çıktı. Bir rapora göre ise LG’nin akıllı telefon bölümü son beş yılda yaklaşık 4,5 milyar dolar kaybettiği yönünde.

Öte yandan yine Kwon mesajında, “Akıllı telefon iş operasyonunun yönündeki herhangi bir değişiklikten bağımsız olarak, istihdam devam edecek, bu nedenle endişelenmenize gerek yok.” şeklinde çelişkili bir açıklama yaptı. Başka bir LG yetkilisi, “Mobil cihazlar için küresel pazardaki rekabet giderek şiddetlendiğinden, LG’nin soğuk bir karar vermesinin ve en iyi seçimi yapmasının zamanı geldiğini belirtti. Şirket, akıllı telefon işinin satışı, geri çekilmesi ve küçültülmesi dahil olmak üzere tüm olası önlemleri değerlendiriyor. ” şekildeki açıklamasıyla da LG’nin piyasan çekilme durumu tekrar konuşulmaya başlandı.

Aslında baktığımızda LG‘nin çok fazla hayranı bulunmakta  fakat ne yazık ki LG, piyasaya sürdüğü akıllı telefonlarda kullanıcılarının beklentilerine cevap veremedi. Çok fazla donanım hatalarının bulunması ve rekabetin çok gerisinde kalan yazılım güncellemeleriyle dolu düzensiz geçmişi yüzünden birçok kullanıcı zaten LG’yi unutmuş durumda. Bakalım LG’nin son durumu ne olacak?