Oyunlaştırma tabanlı e-öğrenme platformu Kahoot, SoftBank’tan 215 milyon dolar yatırım aldı

Bu yılın başlarında 28 milyon dolarlık bir yatırım alan ve kullanıcılar tarafından oluşturulan oyunlaştırılmış e-öğrenme içerikleri platformu Kahoot, uzaktan eğitime olan talep artışından ötürü büyümesini ikiye katlamak için yeni bir yatırım aldı.

Son 12 ayda 1,3 milyar “katılımcı oyuncu” kazanan Norveç merkezli girişim, 43.000.000 yeni hisse ihracı yoluyla, SoftBank’tan 215 milyon dolar yatırım aldı. Yeni yatırım satın almalar ve aynı zamanda büyümesini hızlandırmak için kullanılacak. SoftBank, hem oyun hem de çevrimiçi eğitime yatırım yapma konusunda uzun bir geçmişe sahip bir şirket olarak önümüze çıkıyor.

Kahoot, tamamen özel bir girişim ile halka açık bir şirket arasında bir basamak olan Oslo’daki Merkur Pazarı‘nda işlem görüyor ve bugün girişim, haberlerde yapılan açıklama ile yüzde 15’in üzerinde değer kazandığı söyleniyor.

Kahoot!‘un yaptığı açıklamada, işletmelerin kurumsal kültür oluşturmak, personelini eğitmek ve etkileşimde bulunmak için, giderek daha çekici, güvenilir ve kullanıcı dostu yollar aradıkça, platformun güçlü bir büyüme ivmesi yaşadığı ve benimsendiği söylendi.

Aynı zamanda Kahoot!, okullar ve eğitimciler, ister sanal olarak ister sınıfta olsun, öğrenme deneyimini geliştirmek istiyorlar. Girişim, değer yaratan organik olmayan fırsatlarla hızlandırılmış büyümeyi finanse etmek için Özel Yerleştirme (Private Placement)‘den elde edilen net geliri kullanmayı ve benzersiz bir platform şirketi kurmaya devam etmeyi planlıyor.

Bu arada Kahoot, iki yönlü bir iş inşa ediyor: Birincisi, okul çocuklarının başkalarının çevrimiçi öğrenme içeriğini oluşturup kullanmasını ve bunlara göz atmasını, kullanmasını amaçlayan bir platform; ikincisi, şirketlerin diğerlerinin kurumsal eğitim materyallerini oluşturabileceği ve kullanabileceği bir platform. İlki ücretsiz kullanıma vurgu yaparken, ikincisi ücretli bir üründür. Her iki durumda da Kahoot’un içeriği, süreci daha eğlenceli ve ilgi çekici hale getirmek için oyunlaştırma fikri etrafında inşa edilmiştir.

Kahoot şimdiye kadar sunduğu modelde oldukça başarılı oldu. Son 12 ayda platform üzerinden oynanan 200 milyon oyun ve kullanıcı tarafından oluşturulan 100 milyon Kahoot ile 1.3 milyar katılımcı oyuncuya sahip olduğu söyleniyor.

E-öğrenmenin yanı sıra, oyun şirketleri, küresel pandemi nedeniyle bazı normal faaliyetler kısıtlandığı için insanları yönlendirmek ve meşgul etmek için içerik sağlayarak, bu yıl bir tür beklenmedik bir şekilde hiper seviyede büyüyen teknoloji kategorilerinden biri oldu.