Future You Build

Daha yaşanabilir bir dünya için, değer yaratan işlerin geleceğini dizayn edecek nesillerin yetişmesine rehberlik etmek üzere yola çıkan GelecektekiSen platformu, 19 Haziran’da üniversitelilerle kurumları Future You Build online etkinliğinde bir araya getiriyor

Future You Build, işin geleceği konusunda tematik bilgi kaynağı olmak üzere; sektörlerin ve ihtiyaç duyulan yetkinliklerin geleceği hakkında farkındalık sağlarken; üniversite öğrencilerinin ‘hangi iş, nasıl bir gelecek’ sorularına da yanıt bulmayı hedefliyor.

Kurumlar ve toplulukları için işin geleceği ve yetkinlikleri konusunda rehberlik yaparak, teknolojik, ekonomik, sosyal ve kültürel değişim tetikleyicilerini anlamlandırmalarına destek olan GelecektekiSen; işin geleceğini dizayn edecek potansiyel yeteneği oluşturan üniversiteliler için de özel bir program tasarladı. 19 Haziran’da Anbean’ın Etkinlik Partnerliği ile gerçekleşecek ve bu yıl ilk kez düzenlenecek ‘Future You Build’ online etkinliğinde; işin geleceğini dönüştürecek bu kritik toplulukların; kendi geleceklerine nasıl hazırlanmaları gerektiği noktasında farkındalık sağlanması amaçlanıyor.

GelecektekiSen Kurucusu İnci Abay Cansabuncu, bugünün üniversitelilerinin, geleceğin işlerini tasarlayacak, dizayn edecek ve dönüştürecek en önemli güç olduklarını belirtirken, ‘ Teknolojinin agresif gelişim hızı ile birlikte işlerin bugünü ve geleceğini dönüştüren pek çok yeni etken, iş hayatının karakterini değiştirdi. Teknolojinin dönüştürdüğü yeni hayat, yeni kültür, yeni ekonomi; nasıl, nerede, hangi yetkinliklerle ve ne tür işlerde çalıştığımızı etkiledi; işin geleceği yepyeni bir çehreye büründü. İşin geleceğini dizayn edecek olansa insan; bu geleceğin kritik topluluklarından biri üniversiteliler ‘ diyerek Future You Build sahnesinde üniversitelilere özel olarak odaklandıklarına vurgu yaptı.

Akbank, Cisco, EnerjiSA Üretim ve Mercedes-Benz Türk, üniversitelilere sektörlerinin geleceğini anlatacak

3 bölümden oluşacak online etkinliğin ’Senin Geleceğin’ temasındaki ilk kuşağı; üniversitelileri, işin geleceğinde insanın dönüşümü üzerinde düşündürmeyi amaçlıyor. Teknoloji İletişimcisi ve Akademisyen Dr. Sertaç Doğanay, ‘Kendini Yıkmak’ temalı konuşmasıyla bu bölümün özel misafiri olacak. Devamında üniversite öğrencilerinin en çok merak ettikleri sektörlerden bir seçki ile karşılaşacakları ‘Sektörlerin Geleceği’ kuşağı yer alıyor. Bu kuşakta 4 farklı sektör odasında teknoloji, finans, enerji ve otomotiv sektörünün geleceği; Akbank, Cisco, EnerjiSA Üretim ve Mercedes-Benz Türk’ün stratejik partnerliği ve vizyonu ile üniversite öğrencileri ile paylaşılacak.

Future You Build

Günün sonundaki son kuşakta ise ‘Yetkinliklerin Geleceği’ masaya yatırılıyor.

GelecektekiSen’in, şirketlerin mevcut ve potansiyel iş gücünün dönüşümü adına yapılandırdığı ‘Yetkinlik Setleri’nden 6’sı, üniversite öğrencilerine özel mini atölye versiyonlarıyla Future You Build’da yer alıyor. Stratejik Zihin, Veri Odaklı Zihin, Adapte Zihin, İletişim ve İşbirliği Yetkini Zihin, Finansal Zihin ve Lider Zihin. Execution Partners Kurucusu Ortağı Dr. Baransel Atçı, İstinye Üniversitesi YBS Bölüm Başkanı ve MIT CSAIL Araştırmacısı Dr. Şebnem Özdemir, Azor Brand&People Solutions Kurucusu Emre Başkan ve Learning Center Solutions Kurucusu Ayşe Topaktaş Demir’in moderasyonu ve deneyimiyle gerçekleşecek atölyelerde GelecektekiSen’in Yetkinlik Atölyeleri Partneri olarak Yenibirlider Derneği ‘Lider Zihin’, Habitat Derneği de ‘Finansal Zihin’ atölyesini gerçekleştirecek. Bu kuşakta üniversite öğrencileri, işlerinin geleceğinde ihtiyaç duyacakları zihin/zeka kaslarını nasıl geliştirebilecekleri konusunda farkındalıklarını arttıracak.

Etkinliğe ve atölyelere katılmak isteyen öğrencilerin www.futureyoubuild.com‘a kayıt yaptırması yeterli. GelecektekiSen, dijital dünyanın nitelikli iş gücünün yetişmesi için 10 farklı temadaki ‘Yetkinlik Geliştirme Setleri’ üzerinden rehberlik yapıyor. Stratejik Zihin, Veri Odaklı Zihin, Adapte Zihin, İletişim ve İşbirliği Yetkini Zihin, Finansal Zihin ve Lider Zihin dışında, Dijital Zihin, Network Yetkini Zihin, Etik Zihin, Girişimci Zihin ve Gelecek Odaklı Zihin diğer zihin setleri arasında.

GelecektekiSen, Future You Build’e hazırlık adınapandemi sürecinde düzenli ve sürekli olarak üniversite toplulukları ile biraraya geldi. Son olarak Nisan ayında üniversitelilerin pandemi sürecinde nabzını ölçmek adına online anket yoluyla mini bir araştırma gerçekleştirdi. 747 öğrencinin katıldığı araştırma sonuçlarına göre, üniversite öğrencilerinin % 78,9’u ‘Pandemi günlerinde kafanızı en çok kurcalayan konular nelerdir’ sorusuna yanıt olarak ‘gelecekte onları ne beklediğini öngöremedikleri’ yanıtını verdi. % 63,3’ü ‘gelecekleri adına kaygı ve endişe ’ duyduklarını belirtirken, % 85.6’sı ‘belirsizlikle başetmede zorlandıklarını’ ifade etti. % 53,7’si herhangi bir şirkette çalışmaya başlamaları durumunda uzaktan çalışmaya bilgi ve deneyim olarak hazır hissetmiyorum’ derken; pandemi günleri ve sonrasına dair ‘kurumların siz üniversitelileri nasıl desteklemelerini istersiniz’ sorusuna ise % 49.1 oranında ‘işin geleceği konusunda farklı eğitim fırsatları yaratmaları’ yanıtını verdi.