Insider, en az 1 yıldır ekipte olan hissedarlarına yaklaşık 8 milyon TL ayırdı

8 yıl önce Türkiye’de kurulmasının ardından şu anda aralarında Singapore Airlines, Virgin, Uniqlo, Nestle, Nissan, Samsung, Lenovo, Puma, Media Markt, IKEA, Allianz, Santander, Dominos, Avon ve CNN gibi markaların bulunduğu 25 ülkedeki 1100’dan fazla partnerinin dijital büyümeye giden yolda güvendiği, 4 yıl üst üste Türkiye’nin En İyi Start-Up’ı seçilen başarılı SaaS girişimi Insider yeniden karşımızda.

2018’de dünyanın en büyük girişim sermayesi firmalarından olan, daha önce Whatsapp, Airbnb gibi şirketlere de yatırım yapan Sequoia Capital’dan 2018’de Seri B ve Temmuz 2020’de aldığı 32 Milyon dolarlık yatırımla Seri C turunu tamamlayan Insider, son zamanlarda Türkiye’de bir ilke imza attı. Hisse sahibi çalışanlarına nakit çıkışı hakkı sunarak nakit çıkışı isteyenlerden hisselerinin bir bölümünü satın almak için yaklaşık 8 Milyon Lira ayırdığını açıkladı. Böylelikle Türkiye’de ilk defa bir şirket “Çıkış” yapmadan, yani girişim satılmadan veya mevcut payını elden çıkarmadan, hisse sahiplerine böyle bir opsiyon sunmuş oldu.

Insider IK Direktörü Duygu Devecioğlu hissedarlığın Insider ve Insiderlılar için maddi kazanımın yanında manevi değerinin de çok büyük olduğundan bahsediyor. Duygu Devecioğlu “Hisse sahibi olan kişiler aylık hissedar toplantılarına, Sequoia Capital ile olan yönetim kurulu toplantılarına ve Insider’ın stratejik karar süreçlerine dahil olabiliyor, farklı sorumluluklar alabiliyorlar. Yine aynı şekilde önemli kararları ve haberler ilk olarak onlarla paylaşılıyor. İçeride de ciddi anlamda güzel etkiler yaratan, uzun süredir bizimle bulunan arkadaşlar bu sistemin bir parçası, bizim isteğimiz Insider’daki tüm çalışanlara bu fırsatı sunmak. “Sharevisor” adını verdiğimiz program ile hisse sahibi olan Insiderlılar, 1 senesini doldurmuş kişilere mentörlük yapıp bu süreçte yardımcı ve rol model oluyorlar.” diyor ve ekliyor; “Insider bugün aslında bir ilki yaratıyor ve girişimcilere örnek oluyor. Günümüzde birçok girişimin hisselendirme sistemlerini yeni kurduğu bu dönemde Insider’ın bu şekilde çıkış opsiyonu sunmuş olması ekosistemde yeni bir kapı açıyor, bu bize ayrı bir gurur veriyor.

Insider, kurulduğu günden bu yana Türkiye’de pek de yaygın olmayan bir uygulamaya sahip; Hissedarlık sistemi. Belirli kriterleri karşılayan tüm çalışanlara hisse veriliyor, üstelik performans anlamındaki başarının yanı sıra kaç yıldır Insider’da bulundukları, kültüre uygunluk, yarattıkları etki, Insider’a ve insanlara kattıkları değer gibi birçok farklı kriter de bu değerlendirme sürecine dahil. Bu değerlendirme her sene yapılıyor, olumlu olduğu takdirde kişilere hisse opsiyonu sunuluyor. Olumsuz sonuçlanması durumunda ise kişilere geliştirilmesi gereken yönleri de belirtilerek gelişim imkanı sağlanıyor ve bu sayede süreç aslında hep devam ediyor. Sequoia Capital yönetici ortaklarından (Managing Partner) Pieter Kemps’in bir açıklamasında belirttiği üzere Insider’ın belirli kriterleri karşılayan çalışanlarına hisse vermesinin, Sequoia Capital tarafından örnek proje olarak seçildiğini ve Insider’ın bu hareketiyle Sequoia’nın portfolyosunda bulunan diğer girişimler için de bir ilham kaynağı olduğunu biliyoruz.

Pandemi dönemine rağmen genişleyerek Latin Amerika ve Amerika Birleşik Devletleri pazarlarına açılan Insider, sadece 2020’de bünyesine 348 kişi katarak hızla büyümeye devam ediyor. Şu anda aktif olarak 25 ülkede operasyonu bulunan Insider, global pazarlara Türk mühendisler tarafından geliştirilen yapay zeka ve makine öğrenmesi destekli teknolojiyi ihraç ediyor. Her ülkedeki partnerlerine kendi dilinde hizmet verebilmek amacıyla 48 farklı milletten Insiderlı ile operasyonlarını yürüten Insider’da şu an 234 yazılımcı çalışıyor.

Insider kurulduğundan bu yana yenilikçi karar ve uygulamalarıyla sıkça gündeme gelen bir girişim. En son almış oldukları hisse sahibi çalışanlarına çıkış opsiyonu kararıyla ilgili olarak da tecrübelerini ve uygulama örneklerini Türkiye’deki benzer modelleri uygulamak isteyen girişimcilerle ve girişimcilik ekosistemi ile paylaşmaya hazır.