İnsan Gücü, Robotik Otomasyonla Maksimum Verime Ulaşacak

COVID-19 salgını profesyonel yaşamda iş yapış şekillerini değiştirmeye devam ediyor. Robot otomasyonları hızla yaygınlaşırken iş gücünün daha verimli bir biçimde kullanılması hedefleniyor.

Verimliliğin yanı sıra, maliyet tasarrufu ve kalite konularında da %80’e varan artış sağlayan RPA (Robotik Süreç Otomasyonu) teknolojilerinin temelinde ise insan gücünü düşünsel beceri gerektiren işlerde kullanarak fayda sağlamak yatıyor.

Pandemiyle evden çalışmanın yaygınlaştığı bu dönemde, robotların operasyonel anlamda büyük bir iş yükünü üstlendiğini belirten teknoloji şirketi Onicorn Genel Müdürü Deniz ErolRobotik süreç otomasyon teknolojilerine olan talep, COVID-19 salgınıyla zirveye çıktı. Bu süreçte insana destek olan robotların iş verimliliğini nasıl yükselttiğini yakından gördük. Kurumsal müşterilerimizde sadece verimlilik değil, tasarrufun da %70-80 seviyesine çıktığına şahit olduk. Üstelik çalışan üzerindeki manuel iş yükünü minimuma indirmemiz sayesinde çalışan memnuniyetini de artırıyoruz. dedi.

RPA Teknolojisi, İnsanları Devre Dışında Bırakmıyor”

İnsanların yeni teknoloji ile büyük iş kaybı yaşayacağı korkusunun yersiz olduğunun altını çizen Deniz Erol, Özellikle RPA teknolojisi, insanları devre dışında bırakmıyor. Aksine bu teknolojiyle insan ile robot birlikte çalışıyor. Dijitalizasyon sonrasında insanlara yeni iş kapıları açılıyor. RPA’nın devreye alınmasında ve kontrolü sürecinde insan faktörünün azımsanamayacak kadar büyük payı olacağının unutulmaması gerekiyor. RPA dahilinde onlarca yeni iş koluna zemin hazırlanıyor. Hata payının da minimuma indiği RPA teknolojisi ile aslında bir nevi kazan-kazan yaklaşımı benimseniyor. şeklinde konuştu.

Ortalama 22 Dakika Süren Birim İş Süresi, 4,2 Dakikaya İndi”

Hukuk robotlarıİK ve bordrolama robotlarıfinans ve muhasebe robotlarıpiyasa araştırması (benchmark) robotlarıbilgi teknolojileri (helpdesk) robotları ve arka ofis (back office) ve kaçak/usulsüz işlem (fraud) robotları üzerine çalıştıklarını kaydeden Deniz Erol şunları ifade etti:

“RPA’nın iş dünyasına dahil olmasıyla manuel işlem süresinde asgari %30-50  ve operasyonel maliyette %40-60  azalma sağlanıyor. Kalite anlamında da %30-60 müşteri memnuniyet artışı gözleniyor. Son olarak müşterimiz McDonald’s ile yürüttüğümüz Personel Yerleştirme Robotu projesi ile uçtan uca robotik süreç dönüşümünden önce ortalama 22 dakika süren birim işlem süresini 4.2 dakikaya indirdik. Önümüzdeki dönemde McDonald’s için sadece İnsan Kaynakları fonksiyonuna yaklaşık 250.000 dakika/yıl kazanç sağlamayı hedefliyoruz. Bu teknoloji ile minimum hata, maksimum iş verimi rakamlarına ulaşıyoruz.”