IKEA’dan Toplumsal Mesaj Kaygılı, Korku Filmini Andıran Reklam

Genellikle esprili ve neşeli reklam kampanyalarıyla karşımıza çıkan IKEA, yeni reklam kampanyalarından birinde karanlık bir tonu benimsedi. IKEA Çek Cumhuriyeti, “Triad Advertising” adlı kreatif ajans ile birlikte, psikolojik bir gerilim filminin fragmanını andıran 90 saniyelik reklam filmi hazırladı.

Hayalet” adı verilen bu gerilim ve korku dolu reklam filminin yayımlanmasının sebebi, aslında son derece önemli toplumsal bir mesaj vermekti. Bu mesaj ise reklam filminin sonunda ortaya çıkıyor.

IKEA Çek Cumhuriyeti tarafından hayata geçirilen bu dikkat çekici reklam filmi, aslında aile içi şiddetin bazı psikolojik etkilerini ve bu travmaların kurbanların günlük yaşamlarını nasıl etkilediğine dikkat çekiyor. Reklam filminin sonunda ise şu şekilde bir mesaj yer alıyor:

“Aile içi istismar, her zaman görünür olmasa da gerçektir. Çek kadınlarının %47’si, evde bir tür zihinsel istismara maruz kalmaktadır.”

Bununla birlikte IKEA Çek Cumhuriyeti reklam filminin sonunda, Her ev, güvenli bir yer olmalıdır. şeklinde bir mesaj vermeyi de ihmal etmiyor.