IKEA ve LEGO’dan Çocuklar İçin Saklama Kutusu

Oyun oynamak, çocukların öğrenmesi ve gelişimi açısından en sezgisel ve güçlü yöntemdir. Ancak söz konusu evde oyun oynamak ve yaratıcılık olduğunda, çocuklar ve yetişkinler kimi zaman farklı görüşlere sahip olabiliyor. Yetişkinler ortamın düzenli kalmasını isterken, çocukların tek isteği ise oyun oynamak, ara vermek ve sonrasında tekrar oyuna dönmek oluyor. Bu sırada oyun alanının toplanması çocukların oyununu bozduğu gibi, yaratıcı ifadelerini ve gelişimlerini de etkiliyor.

Oyun oynamanın hem evleri hem de dünyayı daha mutlu bir yaşam alanı haline getirdiğine inanan IKEA ve LEGO Group, çocukların ve yetişkinlerin birlikte keyif alabileceği pratik ve oyuna dayalı bir deneyim oluşturmak için güç birliği yaptı. İki marka, BYGGLEK adını verdikleri saklama çözümü de sunan bu koleksiyonu yarattı.

Bu yıl içinde satışa sunulacak olan BYGGLEK koleksiyonuna ait kutularının üstlerinde ve ön kısımlarında LEGO parçalarının yerleştirilebileceği alanlar yer alıyor. Böylece çocukların saklama kutularını da LEGO oyunlarının bir parçası olarak görmeleri sağlanıyor. Bu yeni tasarım, yepyeni hikayeleri kutunun içinde saklarken, çocuklara, yarattıkları şeyleri kutunun üzerinde gururla sergileme imkanı veriyor.

IKEA Global’de tasarımcı olarak görev yapan Andreas Fredriksson, iki markanın birlikte ortaya çıkarttığı bu yeni koleksiyon ile ilgili olarak şunları dile getirdi:

“IKEA olarak oyunun gücüne her zaman inanıyoruz. Oyun, araştırmamıza, deney yapmamıza, hayal etmemize ve keşfetmemize yardımcı oluyor. Yetişkinler genelde oyun alanlarını dağınıklık olarak görürken, çocuklar ise uyarıcı ve yaratıcı bir ortam şeklinde değerlendiriyor. BYGGLEK, dünyanın dört bir yanındaki evlerde daha yaratıcı oyunlar sağlamak için bu iki görüş arasındaki boşluğu kapatmaya yardımcı olacak. Diğer IKEA ürünlerine kolayca uyum sağlayacak BYGGLEK koleksiyonu, çocukların yaratıcılıklarının ev dekorasyonunun harika ve benzersiz bir parçası haline gelmesini mümkün kılacak.”

Bir Kutudan Daha Fazlası

LEGO Group’ta tasarımcı olarak görev yapan Rasmus Buch Løgstrup ise bu yaratıcı çözüm hakkında şunları söyledi:

“BYGGLEK bir kutudan daha fazlası. Oyuncakları saklamayı ve oyun oynamayı bir araya getiriyor. BYGGLEK, yaratıcılığı destekleyerek ve birlikte daha fazla eğlenmeyi mümkün kılarak ailelere, daha fazla oyun için alan yaratmalarına yardımcı olan bir ürün serisi sunuyor. Oyun oynamayı, harika kreasyonları sergilemeyi ve daha sonrasında yeniden oynamayı, yeniden yapmayı, yeniden oluşturmayı veya en baştan başlamayı mümkün kılıyor. BYGGLEK, aynı LEGO oyun sistemi gibi sonsuz olasılıklar sunuyor.”

BYGGLEK serisi 4 farklı üründen oluşuyor: 3 küçük kutudan oluşan bir set, büyük kutulardan oluşan iki set ve eğlenceli deneyimi başlatmak için bir LEGO seti. BYGGLEK koleksiyonuna ait kutular, kapaklarında ve ön kısımlarında yer alan LEGO’lar ile uyumlu alanları sayesindetüm diğer LEGO setleri ile de kullanılabiliniyor.

LEGO Oyun Sistemi, çocukların kendi hikayelerini oluşturmalarını, sonra oyunu bozarak en baştan yeni bir hikaye ortaya koymalarını sağlıyor ve bu yaratıcı süreç aracılığıyla çocukların, 21. yüzyılın gerektirdiği kimi becerileri geliştirmesi hedefleniyor. İki marka, BYGGLEK ile başlayan işbirliklerini, oyun deneyimini, işlevsel olduğu kadar keyifli de kılan eğlenceli ve yaratıcı saklama çözümleri ile genişletmeyi planlıyor.