IKEA, Mobilya Ömrünü Uzatmak için Sökme Talimatı İçeren Kılavuz Yayınladı

Günümüzde markalar, sadece satış odaklı düşünmeyen, müşterileri için bir değer yaratma peşinde olan kampanyalara odaklanmaya başladılar. Bunun için kimi zaman Nike, ‘Just Do It’ sloganından vazgeçti kimi zaman da Burger King pandemi dönemi gibi zorlu bir dönemde müşterilerini McDonald’s‘a yönlendirdi.

IKEA ise sürdürülebilirlik konusunda farklı bir adım atarak mobilya ömrünü uzatmak adına, müşterileri için IKEA’dan alınan mobilyaları sökmek için bir kılavuz yayınladı. Bildiğimiz üzere IKEA’dan aldığımız ürünleri zaten kendimiz monte ediyorduk. Şimdi de yayınladığı kılavuzla birlikte mobilyaları sökmek için müşterilerine yardımcı oluyor.

IKEA UK & İrlanda web sitesinde yer alan yazıda ise ‘Demontaj Talimatlarımız’ ile mobilyalarınızın ömrünü uzatmak, sürdürülebilirlik taahhüdümüzün üzerine inşa ettiğimiz yöntemlerden biridir. Doğru bir şekilde parçalarına ayırmak hasar riskini azaltır ve çevre üzerindeki etkisini azaltır” şeklinde bir not yer alıyor.

Ayrıca hazırlanan talimat kılavuzları da geri dönüştürülmüş IKEA kataloglarından elde ediliyor. Bu kılavuz sayesinde müşteriler, mobilyaları daha az veya sıfır hasarla birbirinden ayırabilecekler. Şimdilik sadece en çok satan ürünlerin bazıları için uyarlanan bu kılavuzun bütün ürünleri için uyarlanması bekleniyor.