Houston Bionics, StartersHub’ın da dahil olduğu yatırım turunu 400 bin dolar ile tamamladı

Nörolojik rahatsızlığı bulunan hastaların tedavilerini ev ortamına taşıyan, yüksek tekrarlı hareket tedavisini görsel geri besleme ile birleştiren, kullanımı kolay, giyilebilen cihazlar geliştiren Houston Bionics, yatırım turunu 400 bin dolar ile tamamladı.

Sizlere Ocak ayında girişimin Alesta’da 50 bin dolar yatırım aldığını duyurmuştuk. İşte bu tur, yeni yatırımcılar ile tamamlanmış oldu.

Ön tohum yatırım turuna; StartersHubAlesta YatırımGeometri Yatırım Ağı gibi şirketlerin yanı sıra bireysel yatırımcılarından; Koray Gültekin BaharUmur ÇubukcuErbil KaramanMine Senuysal Özgür ve Şule Mene de dahil oldu.

Klinik olarak etkisi kanıtlanmış ilk ürünleri ExoRehab X ile hastaları hem terapistler hem de birbirleri ile online ortamda bulusturmayi amacliyorlar. HoustonBionics Türkiye ve Avrupa’da satışlara başlamış olup, 2021’de ABD pazarına açılmayı hedefliyor.

Houston Bionics bu kaynak ile ABD pazarı için gerekli olan FDA sertifikasyon sürecini tamamlamayı, önemli klinikler ile partner olarak bireysel kullanıcılara 2021 yılı içinde ulaşmayı hedefliyor. HoustonBionics’in ürünleri Mayıs ayı itibariyle ile satışa baslayacak olan, National Institute of Health tarafından desteklenen ve ev ortamında nörorehabilitasyon başlığı ile yürütülecek olan klinik çalışmada University of Texas Health Science Center Houston ve TIRR-Memorial Hermann adli kurumların terapistleri ve hastaları tarafından kullanılmaya başlanacak.

Girişimin kurucularından Ali Utku Pehlivan doktorasını robotik rehabilitasyon alanında yaparken hastaların görsel geribesleme sağlayan giyilebilir cihazlara olan ilgisini deneyimledi ve bu teknolojiyi hastaların evlerinde kullanabilecekleri hale getirmeyi tasarladı. Diğer kurucu yüksek makine mühendisi Kutay Pehlivan ile bu fikri hayata gecirdi. Kurucular iş geliştirme alanında Facebook ve Lyft’in erken aşama ürün geliştirme liderlerinden Erbil Karaman‘dan ve EY Turkiye’nin inovasyon, sağlık ve yaşam bilimleri lideri Mehmet Gülez‘den destek aldı. Aynı zamanda şirketin danışmanları arasında Dr. Zahra Kadivar (TIRR-Memorial Hermann fizik tedavi rehabilitasyon) ve Prof. Dr. Marcia O’Malley (Rice University, Houston Teksas, Makina Muhendisligi) de yer alıyor.