Hepsiburada’nın da yer aldığı, Avrupa İnovasyon Konseyi tarafından finanse edilen mikro-market projesi: MiMEX

Akıllı online perakende deneyimini, önümüzdeki iki yıl içinde Avrupa çapında yaygınlaştırmak için İtalya, İspanya ve Türkiye’nin de içinde bulunduğu bir konsorsiyum oluşturuldu.

Akıllı online perakende deneyimini, önümüzdeki iki yıl içinde Avrupa çapında yaygınlaştırmak için İtalya, İspanya ve Türkiye’nin de içinde bulunduğu bir konsorsiyum oluşturuldu.

MiMEX (Mikro-Market Deneyimi), araştırmacılar, geliştiriciler ve perakende deneyimi uzmanlarını içeren uluslararası bir ekip ile önümüzdeki iki yıl içinde yeni bir akıllı online perakende deneyimi sunmayı hedefliyor.

İtalyan araştırma ve teknoloji geliştirme şirketi Spindox Labs (Spindox Group) tarafından koordine edilen konsorsiyum, Türkiye’nin lider e-ticaret platformu Hepsiburada; İtalya, Trento merkezli Fondazione Bruno Kessler vakfı; İspanyol teknoloji geliştirme şirketi Metrica6 ve mühendislik ve mağaza düzenleme sektörlerinde uzmanlaşmış Cefla S.C. gruplarından oluşuyor.

Projenin online başlangıç töreni, Avrupa Komisyonu Proje Sorumlusu Vincenzina Vinci ve çeşitli proje ortaklarının temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Başlangıç etkinliğindeki panelde; önümüzdeki dönem boyunca perakende mağazalarında “proximity marketing” uygulamalarından “self-checkout” sistemlerine kadar değişen yeni tüketici deneyimlerini yapılandırmak için gerekecek stratejiler ve program öncelikleri belirlendi.

Proje kapsamında planlanan mikro marketler, KOBİ’lerin ihtiyaçlarıyla şekillenen Avrupa senaryolarına uyacak şekilde tasarlanacak. Proje stratejisinde, Trento Üniversitesi’nin araştırma laboratuvarı Spindox Labs gözetiminde, İtalya’nın Trento kentinde bir test merkezinin kurulmasını öngörülüyor. Bu merkez, uygulanabilir çözümlerin somut etkinliğini doğrulamak için kurulacak. Alan, bir mağazanın temel konfigürasyonuna sahip olacak ve farklı konseptlerde kullanılabilecek opsiyonların geliştirilmesini kolaylaştırarak bir Ar-Ge merkezi gibi çalışacak.

Projenin bir sonraki adımı ise iki pilot mekanın kurulması olacak. Bunlardan ilki kapalı alanda, İstanbul’daki Hepsiburada Akıllı Operasyon Merkezi’nde, ikincisi ise açık havada İspanya’nın Malaga şehrinde bulunan Endülüs Teknoloji Parkı‘nda yer alacak. Her iki uygulamada da Trento’da hazırlanan çözümler, operasyonel çok yönlülüğünü test etmek için iyileştirilecek ve geliştirilecek.

MiMEX’in Mikro-Marketleri ayrıca, raflardaki eksik ürünleri otomatik tamamlama ve stok yönetimi süreçlerini geliştirerek, perakende mağazalarının uzaktan yönetimini en iyi hale getirmeyi amaçlamakta. Çözümler 2018 – 2019 yılları arasında Cefla Shopfitting, Spindox Labs ve Fondazione Bruno Kessler’deki araştırmacılar tarafından geliştirilen bir yapay zeka platformu olan “Spinretail” projesinde kullanılan bileşenleri entegre ederek son hallerine getirilecek.

Uygulama kapsamında, “derin öğrenme” teknikleri, müşterilerin karmaşık alışveriş hareketlerini takip ederek ürünlerin toplanmasını doğru bir şekilde izleyecek şekilde genişletilecek. Bu da yapay zeka sistemlerinin geliştirilmesi için hayati önemi olan “öğrenme” aşamasında kullanılmak üzere, büyük miktarda veri üretilmesini sağlayacak.

Bireysel müşteri geri bildirimlerinin toplayıp ve derinlemesine analiz ederek, MiMEX mikro-marketleri, gelecekteki alışveriş deneyimlerini kişiye özel bir hale getirebilecek. Uygulamada kullanılan bilgisayarlı görme teknikleri, pandemi salgınlarında müşterilerin sosyal mesafe uyumunu gözetmek için araçlar sağlayarak ayrıca değer yaratacak.