Güney Kore’nin Temassız Bir Toplum Planı: Untact

Güney Kore hükümeti, COVID-19’un yayılmasını durdurmak ve ekonomik iyileşmeye yardımcı olmak için mücadelede insanların temassız hizmetleri kullanmasını istiyor. Şubat ayından bu yana pandemi ile mücadele eden ülke için temassız müşteri deneyimi yaratarak salgının yayılmasını önlemek için hamlelerde bulunuyor.

Güney Kore’nin “Untact” adını verdiği temassız deneyim hizmetleri; çevrim içi alışveriş, uzaktan yemek siparişi ve tele-sağlık gibi birçok konuda çeşitlilik gösteriyor. Sosyal mesafenin zorluklarına yenilikçi bir çözüm örneği olan Güney Kore’nin Daejeon şehrindeki bir kafe mayıs ayından bu yana robot barista kullanarak personel ve müşteriler arasındaki iletişimi ve teması azaltarak servis yapıyor.

Ancak Güney Kore, COVID-19’dan önce bile birçok sektörde temassız müşteri deneyimini yaşamın bir parçası haline getirmek için çabalıyordu. Hükümet, insanların giderek daha fazla çevrim içi etkileşimde bulunduğu ve artan ücret ve hızla yaşlanan iş gücünün etkilerine karşı şirketleri korumak için makinelerin ön planda olduğu bir gelecek öngörüyordu.

Günümüzde ise ‘untact’ COVID-19’un yayılmasını durdurmak ve ülkenin ekonomik iyileşmesine yardımcı olmak için verilen mücadelede de kullanılmaya başlandı. Çevrimiçi alışveriş, online yemek siparişi ve doktorlarla yapılan online randevular dijital teknolojilerin kullanımını sayesinde doğrudan insan etkileşimlerini en aza indiren hizmetlerin kullanımı yükselmeye başladı.

Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in’in 76 trilyon wonluk (62 milyar dolar) “The Digital New Deal” programını hayata geçirerek uzaktan hizmetlere yönelik artan talebe karşılamayı hedefliyor. Program kapsamında; uzaktan sağlık hizmetleri için 18 akıllı hastane inşa etmek, yaşlılar ve diğer savunmasız gruplar için dijital bakım hizmetleri sağlamak, küçük ve orta ölçekli işletmelerin küçük şirketler için sanal konferans ve çevrimiçi satış desteği kurmalarına yardımcı olmak gibi projeler yer alıyor. Ayrıca “Untact” hizmetleri için robot endüstrisine, drone’lara ve yüksek hızlı internete daha çok yatırım yapılması planlanıyor.