Genç profesyoneller şirketlerine özel inovatif

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları doğrultusunda iş dünyasını harekete geçirmek için çalışan Global Compact Türkiye, 35 yaş altı profesyoneller için başlattığı “SDG Innovation (SKA İnovasyonu)” programıyla geleceğin iş dünyası liderlerini ve fark yaratanlarını, geleneksel iş modellerini yeniden düşünmek ve yeni iş fırsatlarını ortaya çıkarmak üzere harekete geçiriyor.

Teknolojik yeniliklerin son yıllardaki hızına rağmen, başta iklim krizi ve derinleşen eşitsizler olmak üzere sürdürülebilir kalkınmaya yönelik çözümler üretmede yeterince ilerleme kaydedilemiyor. Özel sektör elindeki kaynakları, esneklik kabiliyeti, hızlı inovasyon yapma ve inovasyonu ölçeklendirme konusundaki benzersiz kapasitesi ile SKA’lara ulaşmada çok önemli bir rol oynayabilir. 

Şirketlerin bu potansiyelin kilidini açabilmesi için insan odaklı problemlerin çözümüne yönelik yaratıcı çözümleri besleyen, bu yaklaşımların gelişmesini destekleyen bir amaç ve kültür dönüşümünü tetiklemeleri gerekiyor.

UN Global Compact tarafından tasarlanan SDG Innovation Programı, UN Global Compact üyesi şirketlerin 35 yaş altı, liderlik potansiyeli taşıyan genç yeteneklerini sürdürülebilirlik sorunlarına radikal inovasyon bakış açısıyla çözüm üretmeleri için bir araya getiriyor. Program, Türkiye dahil 16 ülkede eş zamanlı uygulanıyor. 

35 yaş altı yenilikçi profesyonellere özel küresel bir program

35 yaş altı profesyonellere yenilikçi projeler üzerinde iş birliği yapma fırsatı sunan SDG Innovation programı, inovasyon kampları, dijital eğitimler ve vaka çalışmaları gibi eğitim fırsatlarına ek olarak alanında uzman mentör eşleşmeleri sunuyor. Programa katılan ekipler, inovasyon ve sürdürülebilirliği bir araya getiren, şirketleri için somut piyasa değerine sahip çözümler geliştirecekler. Geliştirdikleri çözümleri hem Türkiye’de hem de küresel platformlarda sunma imkanı elde edecekler.

2023 yılının ocak ayında başlaması ve yaklaşık 9 ay sürmesi planlanan programa Global Compact Üyesi şirketler 26 Aralık 2022 tarihine kadar, Global Compact Türkiye’nin web sitesi üzerinden başvuru yapabilecek.

Sürdürülebilirliğe dair yenilikçi çözümler gelişiyor

Programla ilgili değerlendirmelerde bulunan Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Dördüncü “2019 yılından bu yana şirketlerdeki genç yeteneklerin sürdürülebilirlik sorunlarına inovatif çözümler geliştirmelerini destekliyoruz. Geçtiğimiz yıllarda programa Türkiye’den 50’den fazla şirket katıldı. Gıda, enerji, kimya, tekstil, finans ve otomotiv gibi birçok sektörde; iklim değişikliğiyle mücadele için karbon ayak izinin azaltılması, gıda atıklarının önlenmesi ve geri dönüşümü, döngüsel ekonomi ile enerji tasarrufu ve sürdürülebilir tarım uygulamalarının desteklenmesi gibi sürdürülebilirliğin birçok farklı boyutunu ele alan yenilikçi çözümler ortaya kondu ve hayata geçirildi.” dedi. Dördüncü, “Programla şirketlerin yeni ürün ve hizmetler geliştirirken Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarını (SKA) itici bir güç olarak kullanmaları ve buradaki iş fırsatlarını ortaya çıkarmaları için genç profesyonelleri harekete geçirmeyi hedefliyoruz. Kurumlarında sürdürülebilirlik odaklı yenilikçi çözümler geliştirmek isteyen şirketleri programa katılmaya davet ediyoruz” dedi.