Facebook’un Clubhouse’u kopyalayan yeni bir uygulama geliştirdiği iddia edildi

Pandeminin başlamasıyla birlikte tüm dünyada sesli sosyal ağlar popülerliğini önemli ölçüde arttırdı. İnsanların kıyafetine, o anki görünüşüne ve nerede olduğuna dikkat etmeden her konuyla ilgili konuşabilmesi sesli sosyal ağların cazibesini arttırırken birçok şirket yönünü sesli sosyal ağlara çevirmiş durumda.

Bu şirketlerden biri olan FacebookNew York Times‘ın raporuna göre en popüler sesli sosyal ağ Clubhouse’a rakip yeni bir uygulama geliştiriyor. Üstelik bu haber, Facebook kurucusu Mark Zuckerberg‘in Clubhouse’ta bir konuşmaya katılmasından sadece beş gün sonra geldi.

Facebook, Clubhouse’un gidişatını izleyecek

Şu anda uygulamanın erken aşama geliştirme sürecinde olduğu belirtilirken yayınlanıp yayınlanmayacağıyla ilgili somut bir bilgi bulunmuyor. Tahminlere göre Facebook, sadece davetiye usulüyle ilerleyen Clubhouse’un gidişatını izleyecek ve sesli sosyal ağlara olan yönelimi izleyerek mevcut koşullara göre yeni uygulamasını ortaya çıkaracak.

Facebook’un böyle bir adım atması oldukça normal. Şirket daha önce Snapchat’in hikayeler modelini Instagram’a uyarlamış ve yine Reels ile TikTok’a rakip olmuştu. Öte yandan diğer sosyal medya devi TwitterSpaces uygulamasıyla Clubhouse’a hali hazırda rakip olmuş durumda.