Agcurate: Uydu görüntüleri ve makine öğrenmesi ile kırsal tarım analizleri sunan iş zekası platformu

Tarım iş zekası platformu Agcurate, uydu görüntüleri ve makine öğrenmesi algoritmaları kullanarak yıl boyunca tarım alanlarını gözlemliyor, tarlalarda ekili ürünü ve ürünün verimini tespit ediyor.

app.agcurate.com adresinden ulaşılabilen platform, bu bilgileri ilçe, il, ülke gibi farklı detaylarda ve kolay anlaşılabilir bir şekilde sunuyor. Platform tarlaların yalnızca bugününü değil, geçmiş yılların ekilen ürünlerini ve gelişim durumlarını da tespit ederken, geleceğini ise tahmin etmeyi hedefliyor. Bu sayede tohum, gübre gibi tarımsal girdi kuruluşlarının; yem, yağ ve gıda kuruluşlarının üretim, lojistik ve tedarik süreçlerini dayandırabileceği ve optimize edebileceği güvenilir ve güncel bilgiler oluşturuyor. Agcurate, geliştirdiği API aracılığıyla ise tarım finansmanı ve sigortası için uydu analizlerine dayanan tarımsal fizibilite skorlaması sunuluyor.

Temmuz 2020’de tecrübeli girişimciler Osman Baytaroğlu ve Metin Emenullahi  tarafından ODTÜ Teknokent’te kurulan tarım teknolojileri girişimi Agcurate, tarım ve gıda kuruluşlarına hassas, güncel ve zengin kırsal tarım iş zekası sunacak web platformunu 17 Aralık itibariyle yayına aldı.

Tarımsal arz tahminlerinin gün geçtikçe arttığını dile getiren Osman Baytaroğlu, “Özellikle son yıllarda gıda fiyatlarında yaşanan dalgalanmalar, Covid-19 krizi gibi krizler, gıda ve tarım şirketlerinin satış, lojistik, tedarik, üretim gibi departmanlarının operasyon yönetiminde tarımsal arz tahminlerinin önemini günden güne artırıyor. Güncel veri ve analizler ise yeterince detaylı bilgiler sunmuyor, yalnızca kısıtlı zaman dilimlerinde bilgi üretiyor, bu bilgiler üretildiğinde birçok karar çoktan verilmiş oluyor ve bu bilgiler çoğu zaman kolay ve kullanılabilir bir şekilde sunulmuyor. Agcurate olarak bu sorunu aşmak üzere teknolojimizi geliştirmeye odaklandık” dedi.

4 ayda 100 bin avroluk fon elde ettiklerine değinen Metin Emenullahi, “Kısa sürede uluslararası fonlar, güçlü iş ortaklıkları ve müşterilerle hareket etme şansı yakaladık. Bundan sonraki süreçte ise aldığımız yatırımlarla ölçeklenerek uluslararası pazarlarda daha güçlü olmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

2021 yılında hedef 5 ülkede hizmet vermek

Bayer’in düzenlediği Grants 4 Apps Hızlandırma programından mezun olan Agcurate, şu anda ise Avrupa Birliği destekli PARSEC Accelerator ve İsrail merkezli OKO Finance isimli tarım sigortası girişimi ile bir ortaklık kurarak 50 bin avro hibe almış durumda. Agcurate ve OKO Finance partnerliği, gelişmekte olan ülkelerde tarım sigortasına erişimi bulunmayan yüz milyonlarca çiftçiye kolay erişilebilir ve uydu analizleri ile takip edilen bir tarım sigortası sunmak için çalışıyor. Projenin 2021’de Mali ve Uganda’da devreye alınacak pilot aşamasında sigortalamayı üstlenecek bir diğer ortağı ise Allianz Sigorta.

Uluslararası varlığını güçlendirmek isteyen Agcurate, Kasım ayı içerisinde yine Avrupa Birliği ve Avrupa Uzay Ajansı tarafından organize edilen Copernicus Incubator programından 50 bin avro hibe daha alarak toplam fonunu 100 bin avroya çıkarmış durumda.

Agcurate’in ilk müşterisi ise İngiltere merkezli uluslararası lider tarımsal pazar araştırma firması Kynetec oldu. Bununla birlikte çok sayıda farklı ülkede hizmet sunmak için tarım ve gıda kuruluşları ile görüşmelerini sürdüren şirket, 2021 yılında başta Türkiye, İtalya ve Avustralya olmak üzere en az 5 farklı ülkede mısır, pamuk, ayçiçeği, kanola ve şeker pancarında hizmet vermeyi hedefliyor. 2024 yılına kadar ise hedeflenen, kapsamı tüm dünyaya genişletirken 40+ üründe hizmet sunabilmek.

Agcurate’in kapalı beta olarak kullanıma sunduğu platformunu ücretsiz olarak deneyebilir, Türkiye’de bir ilk olan tüm Türkiye çapında mısır ekili tarlaların sınıflandırılmış sonuçlarını harita üzerinde inceleyebilirsiniz.