BenzinLitre, 2020 yılı akaryakıt alma alışkanlıklarını paylaştı

En son geçtiğimizin yılın Temmuz ayında Can Ekicioğlu‘dan 9 milyon TL değerleme ile yatırım alan BenzinLitre, 2020 yılı akaryakıt alma alışkanlıkları raporunu yayımladı.

Bu yıl 300 bini aşan BenzinLitre kullanıcılarının marka filtrelerinde en çok tercih ettiği akaryakıt markası geçen seneki gibi Shell oldu. Toplam marka filtrelemelerinin yüzde 27’sini Shell oluştururken ikinci sıra yüzde 16 ile Opet’in, üçüncü sıra da yüzde 11 ile Petrol Ofisi’nin oldu.

Geçen seneki verilerimizle kıyaslandığında Shell marka filtrelerinde tercih edilme oranını geçen seneye oranla yüzde 17, Opet yüzde 45, Petrol Ofisi de yüzde 22 artırdı. Mart’tan bu yana içinde bulunduğumuz pandemi koşullarını düşündüğümüzde; hijyen, hizmet ve kolaylık kriterlerine önem veren markaların sürücü edinimlerini artırması hiç de şaşırtıcı değil. Verilere bakıldığında Opet daha çok uzun yollarda tercih edilirken Shell günlük kullanımda daha çok tercih edilen bir marka oldu.

Kullanılan marka filtreleri arasında toplam payı %1 küçülmesine rağmen BP yine 2019’da olduğu gibi en popüler dördüncü akaryakıt markası oldu. BP’yi takip eden Total ise geçen yıl %4 olan payını bu sene sağladığı kampanyalarla ve yeniliklerle %6’ya çıkarmayı başardı ve beşinci sıradaki yerini aldı. Geçen sene en çok filtrelenen sekizinci marka olan Türkiye Petrolleri bu seneki payını iki katından fazla artırdı ve %5 ile altıncı sıraya yükseldi.

Pandemi ile Tesis Özelliklerinin Kullanımı Arttı

Pandemi salgını ve alınan tedbirlerle beraber istasyon tercihlerinde tesis özelliklerinin önemi bu sene daha da arttı. Sürücüler şehir içine girmeden asgari temas ile yol üzerinde birçok ihtiyaçlarını bir arada giderebildikleri istasyonları daha fazla tercih etmeye başladılar. Sene boyu sürücülerin en çok tercih ettiği tesis özelliği filtresi Starbucks oldu. Tesis özelliği filtresi kullanımlarının yüzde 27’sini Kahve markaları oluştururken, bunun kaynağının BenzinLitre’de önemli sayıdaki 18-35 yaş arası kullanıcılar olduğunu öngörüyoruz. En çok filtrelenen ikinci tesis özelliği yüzde 19 ile “Yıkama” olurken üçüncü ise yüzde 12 ile “Kendin Yıka” özelliği oldu.

Tüm farklı yıkama filtreleri bir arada alındığında ise sürücülerin tesis özelliği filtrelemelerinin %36’sını yıkama filtreleri oluşturuyor. İstasyonlardaki farklı yıkama seçenekleri sürücülerin istasyon tercihini etkileyen önemli faktörlerden biri. En çok filtrelenen dördüncü ve beşinci tesis özellikleri ise sırasıyla “Mescit” ve “Yemek” oldu. Türkiye’deki akaryakıt istasyonlarının mescit verisine sahip tek platform olarak sürücüler için ne kadar önemli bir ihtiyacı karşılamış olduğumuzu da bir kez daha görmüş olduk.

İstasyon Yorumlarının %35’i Hijyen Üzerine Yapıldı

2020’de istasyonlara yapılan 220.000 yorumun %35’i Hijyen üzerine yapıldı. Tuvalet temizliği, tuvalette kağıt olup olmaması ve market bakımı sürücülerin en çok dikkat ettiği alt başlıklardı. Hijyenden sonra ise akaryakıt kalitesi, güleryüzlü personel ve hizmet kalitesi en çok yorumun geldiği alanlar oldu. 2020’de sürücülerimiz istasyonları genel olarak puanlayabilirken 2021 yılında hijyen, market, personel, yeme-içme ve oto-yıkama kategorilerinde ayrı ayrı da puanlayabilecekler.

En Çok Tercih Edilen Yakıt Tipi: LPG

300 bin kullanıcımızın Türkiye’nin 81 ilindeki akaryakıt istasyonlarını listelemek için kullandığı filtrelerden biri de yakıt tipi filtresi. 2020 yılı verilerimize göre kullanıcıların %40’ı “Dizel” tercih etti. Kullanıcıların %31’i “Benzin” filtresine göre yakıt ararken %27’si de “LPG” bulunan istasyonları listeledi. LPG kullanıcılarının aynı zamanda “Benzin” kullandığını göz önüne aldığımızda BenzinLitre kullanıcılarının %42’den daha yüksek bir oranda LPG’yi tercih ettiğini öngörüyoruz. Münferit LPG dağıtıcıları arasında da geçen sene olduğu gibi yine Aygaz ilk sırada geliyor. Tüm markalar arasında %3’lük bir payı bulunan Aygaz en çok tercih edilen münferit otogaz markası oldu. Aygaz’ın ardından ise yine Milangaz en çok tercih münferit otogaz dağıtıcıları arasında ikinci sırayı aldı.

BenzinLitre içerisinde sadece akaryakıt için değil; Türkiye’de ilerleyen yıllarda hızla yaygınlaşacağını tahmin ettiğimiz elektrikli araçlar için de çözümler sunuyoruz. Elektrikli araç sahipleri kendilerine en yakın şarj noktalarının fiyatlarını ve konumlarını BenzinLitre uygulaması ve web sitesi üzerinden görebiliyor, aynı zamanda istasyonlardaki farklı soket tiplerini de filtreleyebiliyorlar. 2020 verilerimize göre toplam yakıt tipi filtrelerinin %2’sini “Elektrik” oluşturdu.

Kadın Sürücülerimizi Bu Sene de Artırdık

2019 yılında açıkladığımız akaryakıt alışkanlıkları raporunda BenzinLitre uygulaması içerisindeki kadın sürücülerin oranı %3’e yaklaşıyordu. Bu yıl ise BenzinLitre uygulamasındaki kadın sürücülerin toplam sürücülere oranı %3’ü geçti! Kadın sürücülere her zaman verdiğimiz destek ile önümüzdeki yıllarda BenzinLitre içerisindeki kadın sürücü oranını daha da yukarılara çekmeyi planlıyoruz.

Yaş gruplarında ise bir önceki yıldan farklı olarak 25-34 ve 35-44 yaş gruplarındaki BenzinLitre kullanıcıları tüm kullanıcılar arasındaki oranını artırdı. Geçtiğimiz yıl bu iki grup toplam kullanıcıların %60’ını oluştururken bu yıl toplam kullanıcıların %66’sını aştılar. En kalabalık yaşlar ise yine 25-34 yaş grubu oldu. Tüm kullanıcıların %38’i bu yaş grubuna dahil olurken kullanıcıların %28’i de 35-44 yaş grubuna dahil. Her ne kadar teknolojiye en yatkın yaş grubu olsalar da çoğu araç sahibi olmadığı için 18-24 yaş grubu kullanıcılar tüm kullanıcıların yalnızca %19’una tekabül ediyor. En düşük orana sahip yaş grubumuz da 45 yaş üstü kullanıcılarımız. Yaş gruplarının oranları şehirden şehire küçük farklar gösterse de genel hatlar itibariyle benzer trendler gösteriyor. Örneğin Antalya’da en kalabalık yaş aralığı 25-34 grubu olsa da bu yaşlardaki kullanıcılar, şehirdeki toplam kullanıcıların yalnızca %35’ine tekabül ediyor. Diyarbakır’da ise Türkiye ortalamasına kıyasla daha genç bir kullanıcı kitlemiz var. 25-34 yaş aralığındaki kullanıcılar Diyarbakır’daki tüm kullanıcıların neredeyse %41’ini oluştururken 45 yaş üstü kullanıcılar ise yalnızca %11’ini oluşturuyor.

Kullanıcılarımızın yüzde 55’i 16 Şehrimizden!

BenzinLitre’nin Türkiye’nin 81 ilindeki kullanıcı sayıları büyük oranda nüfus dağılımına paralellik gösteriyor. İstanbul, Ankara ve İzmir BenzinLitre’nin en çok kullanıldığı üç şehir olurken Türkiye’nin en kalabalık altıncı şehri olmasına rağmen Adana BenzinLitre’nin en çok kullanıldığı dördüncü il. Nüfus sıralamasına kıyasla BenzinLitre kullanıcı sayısı sıralamasında daha önde olan bir başka şehir de Diyarbakır oldu.

Türkiye’nin en kalabalık on ikinci şehri olan Diyarbakır en fazla BenzinLitre kullanıcısına ev sahipliği yapan sekizinci kent. Son olarak, yine geçen sene olduğu gibi Samsun da sahip olduğu nüfusa oranla fazla sayıda BenzinLitre kullanıcısı barındıran şehirlerden birisi. BenzinLitre kullanıcıları arasında en popüler on birinci il olan Samsun, Türkiye il nüfus sıralamasında ise on altıncı sırada bulunuyor. Şehir içi akaryakıt fiyat farklılıklarının fazla olması, şehir içi mesafeler, şehirlerin demografik yapısı ve akıllı telefon kullanım oranları yukarıda bahsettiğimiz farklara sebebiyet veren etkenlerden bazıları. Örneğin BenzinLitre kullanıcı sayısı sıralamasında Türkiye şehir nüfusları sıralamasından daha aşağıda kalan Bursa yüksek oranda yaşlı nüfusa sahip. Ona kıyasla genç nüfus oranı daha fazla olan Diyarbakır’da daha fazla kişi BenzinLitre uygulamasını kullanıyor.

Zam ve İndirim Bildirimleri 10 Milyon+ Görüntülendi!

Zam ve indirimleri ilk duymak isteyen sürücülerimiz 2020 yılında gerçekleşen 70+ zam indirim bildirimini 10 milyondan fazla kez görüntüledi. Koronavirüs’ün başladığı Şubat, Mart, Nisan aylarında 1991’den beri ilk kez akaryakıt fiyatlarında %20-%30 düşüş gerçekleşti! Petrol fiyatlarındaki bu dalgalanmayı yakından takip eden sürücülerimiz ile uygulamada aktiflik oranımız %10 arttı. Toplamda 41 zam, 33 indirim gerçekleşen 2020 yılı sonunda, fiyatlarda değişiklik başına göre %5 oranında artış gerçekleşti.

Kamyoncu Lokantalarına %20 Daha Fazla Yol Tarifi Alındı

2020 yılında Kamyoncu Lokantalarına 1 milyondan fazla yol tarifi alındı ve 2019’a göre %20 artış oldu. Dinlenme tesislerine alınan yol tariflerinde ise %30 düşüş yaşandı. Dinlenme tesisleri, toplu taşıma durak noktaları olması ve daha kalabalık olmaları sebebiyle Corona döneminde sürücülerimiz tarafından daha az tercih edildi. Uygulamada Ankara-İstanbul ve Ankara-İzmir- Bodrum en çok kullanılan güzergah oldu ve bu güzergahlarda bulunan kamyoncu lokantaları en çok uğranan mola yerleri haline geldi.

Almanya’dan Sonra İtalya’ya da Açıldık

Tüm bu akaryakıt ve kullanıcı verilerinin dışında 2020 bizim için de önemli gelişmelere sahne olan bir yıl oldu. 2019 yılında faaliyete başladığımız Almanya’nın ardından bu yıl Avrupa operasyonumuza yeni bir ülke daha ekledik. Kısa bir süre önce Avrupa’nın en fazla sayıda akaryakıt istasyonuna sahip İtalya’da faaliyete başladık. Artık İtalya’daki kullanıcılarımız BenzinLitre uygulaması ve web sitesi üzerinden İtalya içerisindeki 23 binden fazla akaryakıt istasyonunun fiyat ve konum bilgilerine erişebilirler.

Partnerlerimizle Büyüdüğümüz Bir Yıl Oldu

Bu yıl yalnızca 300 bin kullanıcıya ulaştığımız bir yıl değil; aynı zamanda kullanıcılarımız için akaryakıt, otomotiv, sigorta, oto-yıkama, lastik, market-gıda gibi farklı sektörden büyük ve global markayla iş birlikleri yaptığımız bir yıl oldu. 2021 yılına 100+ marka ile kontak halinde girerek BenzinLitre’yi sürücülerimize daha kullanışlı ve faydalı hale getiriyoruz.

Pandeminin Sektöre ve Tüketici Davranışlarına Etkisi

2020 yılında, Amerikan Batı Teksas tipi (WTI) ham petrol günü varili neredeyse eksi 40 dolarda kapadı. WTI fiyatı tarihte ilk defa negatife indi. Ülkemizde otogaz fiyatı bir günde 85 kuruşluk indirim gördü, aynı gün BenzinLitre tüm zamanların en yüksek aktiflik oranına ulaştı. Fiyatlardaki hareket, birçok sürücüyü takip etmeye, fiyat farklılıklarından kar etmeye yöneltti.

Nisan – Mayıs döneminde hafta sonları evine kapanan vatandaşlar tesis özelliklerinden en çok “market” olan istasyonları tercih etti. Aynı dönemde akaryakıt satışlarında %80’e varan düşüş gözlemledik. TTS gibi araçtan çıkmadan ödeme yöntemlerinde %100 büyüme gerçekleştirdik. Bir çok markanın ödeme konusunda çeşitliliğe gittiğini gözlemlerken, sürücülerin araçtan çıkmadan ödeme konusunda motivasyonunu yakından gözlemliyoruz. Aytemiz ile araçtan inmeden ödeme konusunda entegrasyonumuz ile sürücülerimizin bu ihtiyacını karşılayacağımızı öngörüyoruz.