Basarili Girisimciligin 10 Kurali

Her başarılı kariyerin arkasında bazı kurallar ve rutinler vardır. Biz de başarılı girişimcilerden daha iyi bir kariyer için tüyolar istedik

Başarıya ulaşmak için kazanan net bir formül olmasa da, başarmış olanların hayatlarına bakarsan, ortak bir tema göreceksin. Red Bull Wingfinder‘ın güçlü kişilik testine girmek için kendi yoğun programından 30 dakika ayırabiliyorsan, hangi alanlara daha becerikli olduğunu keşfedebilirsin. Biz de yapmak istediklerine odaklanabilmeni sağlamak için iş dünyasının önemli profillerine başarılarına katkıda bulunan günlük alışkanlıklar hakkında sorular sorduk.

1. Her gece, önceliklerini belirlemek için bir liste hazırla.

Leon Ifayemi
Leon Ifayemi© LEON IFAYEMİ

Leon Ifayemi, önde gelen bir kiralama uygulaması olan SPCE‘nin CEO’su ve kurucu ortağı. Bir hizmet geliştirirken vizyon, strateji sağlayarak ve doğru yöneterek hissedar değeri yaratır.

“Her gece bir öncelikler listesi oluşturarak gün boyunca başka şeylere odaklanıp vakit harcamayı engellemeye çalışıyorum. Bu ilk olarak sabahları (en az üretken olma ihtimalim olduğunda) yapmam gereken ve yapmamam gereken işleri ayırt etmemde yardımcı oluyor. İkincisi, işimin yürütülmesinde verimlilik yaratıyor.

2. Sabah erken saate alarm kur.

Jay Birmingham.
Jay Birmingham© JAY BİRMİNGHAM

Ünlü kuaför Jay Birmingham bir butik kuaför salonu işletiyor. Ortalama bir günde, uzatma saç takmaktan müşteriyi kırmızı halı etkinliği için hazırlamaya kadar her türlü işi yapıyor. “Günü kaçırmamak için sabah 7’den önce kalkarım. Herkesten önce uyanmak, gün içinde kendine daha fazla zaman ayırmanı sağlar. Ne demişler, erken kalkan yol alır. Ayrıca erken kalkmak yoğunluk başlamadan önce zihninizi yeniden odaklamanızı da sağlar. Bu da bu kadar yoğun bir programı yönetirken çok önem verdiğim bir şey.”

3. Dengeli ol

James Bell
James Bell© JAMES BELL

James Bell, İngiltere Başbakanlığı için önemli kampanyalar düzenleyen bir iletişim uzmanı.“Dünyanın neresinde olursam olayım, spor salonu setimi yanımda götürüyorum. Kaldığım otelin spor salonunda hızlı bir koşu ya da antrenman yapmaya çalışıyorum. Bunu fiziksel sağlığım için olduğu kadar zihinsel sağlığım için de yapıyorum.”

4. Sabah yürüyüşü yap

Margie Nomura
Margie Nomura© MARGİE NOMURA

Margie Nomura, Desert Island Dishes podcast’inin şefi ve sunucusu. Zamanını yemek pişirmeye, araştırmaya ve podcast programlarını düzenlemeye ayırıyor.

“Köpeğimi yürüyüşe çıkarmak, gün içinde biraz temiz hava alıp çalışma masamdan uzaklaştığım bir an ve günümün önemli bir parçası. Her zaman günde bir kez evden çıkmaya ve 20 dakika kadar yürümeye çalışıyorum. Bunun, günün geri kalanında üretkenliğimde büyük bir fark yarattığını gördüm.

5. Nefesini kontrol etmek için, günde 15 dakika egzersiz yap

Nimisha Brahmbhatt
Nimisha Brahmbhatt© NİMİSHA BRAHMBHATT

Nimisha Brahmbhatt, serbest bir stratejist ve Legacy Business School’un kurucusu. Aynı zamanda müşteri toplantıları ve iş planları hazırlarken danışmanlık hizmeti veriyor. “Stresi azaltmanın en sevdiğim yöntemlerinden biri, Pranayama (“nefes kontrolü” anlamına gelen Sanskritçe bir kelime) olarak bilinen Hint gurusu Ramdev’in öğretilerinden geliyor. Bunu her sabah 15 dakika yapmak, enerji seviyemi artırıyor, sindirimi geliştiriyor ve harika bir uykuya yol açıyor. Tüm bunlar üretken olmanın anahtarıdır.”

6. Sabah saat 10’da, yarım saatlik bir egzersiz yap.

Dekoratif sanatçı ve tasarımcı Diane Hill
Diane Hill© DİANE HİLL

Diane Hill, müşteriler için elle çizilmiş duvar resimleri ve duvar kağıtları üreten bir sanatçı ve tasarımcı.

“Güne, e-postalar atarak ve organize ederek başlıyorum. Sonrasında 30 dakikalık bir antrenman için sabah saat 10 civarında spor salonuna gidiyorum. Enerjik ve mutlu hissetmem için çok önemli…

7. Sabah erkenden kalk ve ofise herkesten önce git

Simon Rabin
Simon Rabin© SİMON RABİN

Simon Rabin, İngiltere’nin en hızlı büyüyen FinTech şirketlerinden Chip’in CEO’su ve kurucusu. Zamanını ekibi yönetmek, yatırımcılarla tanışmak ve yeni ürün fikirleri üzerinde çalışmak için harcıyor.

“Bazı önemli e-postalar gönderebilmek ve düşüncelerimi toplayabilmek için ofise saat 8’de gelmiş oluyorum. 09:00 civarında herkes ofise gelir ve o günkü işleri tartışmak ve ayarlamak için yönetim ekibiyle birlikte bir toplantı yaparız.”

8. Gün akışını önceden belirle

Jono Taylor
Jono Taylor© JONO TAYLOR

Jono Taylor, tıbbi işletmeler için yenilikçi ürünler tasarlayan bir makine mühendisi.”Günlük rutinimin merkezinde, tasarımın belirli bir bölümüne gerçekten konsantre olduğum zaman var. Eğer çok vakit ayıramazsam, 3D modeli düzenlerken ya da diğer işlerle uğraşırken mutlaka kafam karışır ve işler bir noktada sarpa sarar. Gün içinde ideal koşulları yaratmak için arka planda sessizce çalan müzikler dinlemeyi öneririm. Brian Eno olabilir mesela. Ayrıca diğer işlerimi de düzenlemem gerekiyor, bu yüzden zihnimde bir stres kalıntısı olmasını istemem. Ve biraz çikolatanın da olumlu etkisi oluyor…”

9. Pazar günleri badminton oyna

Valentina Kristensen
Valentina Kristensen© VALENTİNA KRİSTENSEN

Valentina Kristensen, milyar dolarlık FinTech şirketi olan ACORN OakNorth’ta iletişim direktörü. Konuşmalar yapıyor ve şirketin tüm medya ilişkilerini yönetiyor.”Haftaya Pazartesi günleri işten sonra iki saat badminton oynayarak başlıyorum. Bunun nedeni beni hafta boyunca düzenleyen, kazanmak isteyen bir ruh haline sokan rekabetçi bir spor olması. Ayrıca Zero to One ve Brotopia gibi ilham verici iş kitaplarını da okuyorum.”

10. Telefonu bir süre kendinden uzaklaştır

Steph Douglas
Steph Douglas© STEPH DOUGLAS

Steph Douglas butik hediye servisi olan Don’t Buy Her Flowers‘ın kurucusu. Gün içinde fotoğraf çekimleri, tedarikçi ziyaretleri ve web sitesini inceleyerek vakit geçiriyor.”Eğer bir işi yürütüyorsan, her zaman yapacak daha çok şey vardır ve ‘asla tamamlanmayacaksın’ hissine kapılırsın. Ayrıca bunalmak istemediğim için artık telefonumu her gece alt katta bırakıyorum, bu yüzden her gün yaptığım ilk ve son iş e-postalardan ya da sosyal medyadan ibaret olmuyor. Sakin ve kontrol altında hissetmek için bu değişikliğin yapılması gerekiyor.”