Amazon, Drone ile Teslimat Yapmak İçin İzin Aldı

Bloomberg, Amazon’un drone teslimatları için ABD Federal Havacılık İdaresi’nden onay aldığını ve bunun da deneme bazında ticari teslimat sunmaya başlamasının önünü açtığını bildirdi. 

Federal Havacılık İdaresi, CNBC’ye göre kararın Amazon’un paketleri müşterilere güvenli ve verimli bir şekilde teslim etmesine izin verdiğini ve dronelarının paketleri operatörün görsel görüş alanı dışında taşımasına izin verdiğini söyledi.

Amazon’un Prime Air‘den sorumlu başkan yardımcısı David Carbon, Bloomberg’e verdiği röportajda, Bu sertifika, Prime Air için ileriye doğru atılmış önemli bir adım, bir gün dünyanın her yerindeki müşterilerimize Prime Air ile paketler teslim edilecek“dedi.

2013 yılında Prime Air planlarını duyuran Amazon için bu onay ciddi bir dönüm noktası. Bu süreçte şirket donanım sınırlamaları, sağlık ve güvenlik düzenlemeleri, gibi bir çok zorluk yaşadı. İlk başarılı drone teslimatını 2016 yılında Cambridge, İngiltere’de yaptı, ancak sonrasında normal bir ticari hizmet asla gelemedi.

Bloomberg, şu anda bile Amazon’un ve rakiplerinin rutin teslimatların drone ile yapılmasının önünde çok sayıda engel olduğunu belirtiyor. Aynı zamanda Federal Havacılık İdaresi’nin yıl sonundan önce kalabalıklar üzerinde insansız hava araçlarıyla ilgili yeni kuralları tamamlaması bekleniyor.

Amazon, Bloomberg’e teslimat testleri yapmaya başlamayı planladığını ancak daha fazla ayrıntı vermeyi reddettiğini söyledi. Amaç, 15 mil kadar uçabilen elektrikli dronelar üretmek, 2,3 kg’dan daha hafif paketleri teslim etmek ve bunu 30 dakika veya daha kısa sürede yapmak. Drone ile teslimat seçeneğindeki paketleri birkaç ay içinde hayata geçirmeye niyetlendiklerini de dile getirdi.

Bloomberg, ayrıca Amazon’un Federal Havacılık İdaresi’nden sertifika alan tek şirket olmadığını belirtiyor. Google‘ın kardeş şirketi Wing, geçtiğimiz nisan ayında teslimat yapma onayını almış daha sonra da, Virginia’da teslimat sunmaya başladığında ABD’deki ilk ticari drone teslimat hizmeti olma unvanını almıştı. UPS ayrıca, Matternet ile ortaklaşa Kuzey Karolina’da tıbbi malzemeleri taşımak için drone’ları kullanmayı deniyor.