Daimler AG ve alt markası Mercedes-Benz ABD, Kaliforniyalı yetkililerin, otomobil üreticisinin emisyon testlerinde hile yaptığını iddia ettiği dava sonucunda 1,5 milyar dolarlık bir fatura ödeyecek.

ABD Adalet Bakanlığı (DoJ), Çevre Koruma Ajansı (EPA) ve Kaliforniya başsavcılığı, Daimler’in emisyon testlerini aşmak ve daha olumlu sonuçlar almak için sahte yazılım kullandığını söyledi. Mercedes-Benz’in 2009 ve 2016 yılları arasında kötü niyetli cihazları kullanan ve eyalet/federal emisyon standartlarını karşılamayan 250.000’den fazla otomobil ve minibüs sattığı bildirildi.

Mercedes-Benz’e kesilen para cezası Washington’da onaylanmayı bekliyor. Onaylanırsa, şirketin etkilenen arabaların %85’ini önümüzdeki iki yıl içinde, etkilenen minibüslerin %85’ini de üç yıl içinde tamir etmesi gerekecek. Ayrıca sürücülere onarımlardan etkilenebilecek bazı araç parçaları için genişletilmiş garantiler sağlanacak. Mercedes’in, federal düzenlemelere uygun olduklarından emin olmak için önümüzdeki beş yıl boyunca her yıl onarılan araçlar üzerinde emisyon testleri yapması da gerekecek. Anlaşmanın bir parçası olarak, Daimler AG’nin ödeyeceği para cezasının 17,5 milyon doları, çevreyi koruyan yasaların uygulanması için harcanacak.

Otomotiv dünyası elektrikli araçların geleceğine odaklanıyor gibi görünse de, “dieselgate“in etkileri hala devam ediyor. Geçen hafta, Volkswagen’in eski CEO’su Martin Winterkorn’un, Alman mahkemeleri tarafından “dieselgate” emisyon hilesi skandalına karıştığı iddiasıyla organize ticari dolandırıcılık suçlamasıyla yargılanmasına karar verildi.