Walmart’ın E-Ticaret Satışları, İkinci Çeyrekte %97 Arttı
BGHMJ8 A woman shops inside a Walmart Supercenter in Arkansas, U.S.A.

Walmart‘ın online market teslimatı dahil e-ticaret alanında yaptığı yatırımlar karşılığını vermeye devam ediyor. Dün paylaşılan ikinci çeyrek raporlarında Walmart’ın ABD’deki e-ticaret satışlarının %97 arttığı bildirildi. Bu artış, salgın sırasında online alışverişin ve malzeme stoklama eğiliminin artmasıyla ilişkilendiriliyor. Daha önce Walmart’ın pandemi döneminde e-ticarette %74 büyüdüğünü paylaşmıştık.

Walmart, 3.450 mağazasından alışveriş hizmeti ve 2.730 mağazasından aynı gün teslimat hizmeti sunuyor. Şirket, salgın döneminde ABD’nin sunduğu teşviklerin tüketici üzerindeki etkisinden de yararlandı. Teşvik fonları tükendiğinde satışlar da normalleşmeye başladı. Ancak şirket, temmuz ayı satışlarının hala %4’ün üzerinde arttığını belirtti. Ayrıca ABD mağazalarının satışları, önceki döneme kıyasla genel ürün ve gıda satışındaki artışın öncülüğünde %9,3 arttı.

Walmart’ın başkanı ve Ceo’su Doug McMillon, salgın süresince evde kalma mecburiyetiyle birlikte televizyon, bilgisayar ve ev eşyaları satışlarının arttığını belirtti. Ayrıca bazı tüketicilerin temizlik malzemeleri gibi ürünleri stoklamaya devam ettiğini söyledi. Temizlik malzemeleri ve tuvalet kağıdı gibi ürünler bu çeyrekte Walmart’ın satışlarını yönlendiren unsurlar oldu. Dışarıda yemek yeme eğiliminin azalmasıyla, Walmart, hem market alışverişlerinin hem market teslimatlarının bu çeyrekte en yüksek satış hacmini gördüğünü açıkladı.

Şirket, salgının alışveriş alışkanlıklarını değiştirdiğine dikkat çekti. Müşteriler mağazalara daha az gidiyor ve her gittiklerinde daha fazla alışveriş yapıyor. E-ticarete geçişle birlikte, ortalama fiş boyutları bu çeyrekte %27 artarken karşılaştırılabilir işlemler %14 düştü.

McMillon, daha önce bildirildiği gibi Walmart’ın bir üyelik hizmeti sunmayı planladığını doğruladı. Walmart+ olarak adlandırılan sistem Amazon Prime’a alternatif olarak geliştiriliyor. Ancak lansman defalarca ertelendi. McMillon’ın söylediğine göre Walmart, şirketin daha geniş bir üyelik programı için “büyük bir teklif tabanı” olarak adlandırdığı “Sınırsız Teslimat” programıyla geçen yıldan bu yana üyelik hizmetinde teslimat bileşenini test ediyor.