Walmart ve Microsoft, TikTok’u Satın Almak İçin Ortaklık Yapıyor

Dün erken saatlerde, TikTok Ceo’su Kevin Mayer üç aytan daha kısa süredir bulunduğu görevinden istifa etti. Şirketin ABD’deki operasyonlarını engelleyen bir başkanlık emri her an çıkabilir; ana şirket ByteDance açısından TikTok’u satmak için vakit daralırken, Walmart da yarışa dahil oldu.

Geçmişte yayın platformu Vudu gibi bazı teknolojik yatırımlar yapan perakende ve e-ticaret devi Walmart, şirketin TikTok’u satın alma teklifinde Microsoft ile ortaklık yaptığını doğruladı. Bir TikTok sözcüsü “söylentiler veya spekülasyonlar” hakkında yorum yapmayı reddetti.

Walmart sözcüsü ise bugün yaptığı açıklamada, “TikTok’un diğer pazarlara e-ticaret ve reklam yeteneklerini entegre etme şekli, bu pazarlardaki kreatörler ve kullanıcılar için açık bir avantajdır,” dedi. “Walmart ve Microsoft ortaklığının hem ABD TikTok kullanıcılarının beklentilerini hem de ABD hükümetinin endişelerini karşılayacağından eminiz.” diyerek açıklamalarına devam etti.

Microsoft, son haftalarda TikTok’u elde etme yarışına liderlik ediyordu ve uzmanlar, oyunlardan gelen genç kullanıcı tabanının kişisel bilgi işlem, iş yazılımı ve bulut bilişim çabalarıyla tanınan şirket için en yakın sinerji noktası olacağını söyledi.

ByteDance, 20 Eylül’den itibaren ABD şirketleri ile kendisi arasındaki işlemleri federal mahkeme emriyle kısıtlayan karara karşı çıkıyor; emrin özgür konuşma hakkını ve yasal işlem hakkını ihlal ettiğini söylüyor. Şirket bu kararın karşısında başarılı olsa bile, 12 Kasım’a kadar TikTok’un ABD’li bir şirkete satışını tamamlaması gerekiyor; aksi takdirde ABD’de faaliyet gösterememesi söz konusu olabilir.