Twitter, 2025’te İş Gücünün %25’ini Azınlıkların Oluşturmasını İstiyor

Twitter, Eylül 2020 Kapsama ve Çeşitlilik Raporu’nu çarşamba günü yayınladı. 

2025’e kadar temsil taahhütlerini yerine getirme konusundaki ilerlemesini ayrıntılarıyla açıkladı ve Black Lives Matter’ın ABD’deki ve dünya çapındaki çalışanlar üzerindeki etkisini inceledi.

Twitter, 2025 için ABD’deki iş gücünün en az %25’inin az temsil edilen azınlıklardan oluşmasını ve bunların en az %10’unu siyahilerin oluşturmasını hedefliyor. Ağustos sonu itibariyle, Twitter’ın ABD iş gücündeki siyahi temsili, 2019’un sonundaki %5,8’den %6,3’e yükseldi. Siyahiler, ABD’de teknik rollerin %5,1’ini ve liderlik pozisyonlarının %5,7’sini doldurdu; geçen yıl bu oranlar sırasıyla %4,2 ve %5 idi.

Bunların yanı sıra Twitter, 19 Haziran’da kutlanan Kurtuluş Günü için, ırksal eşitsizlikle ilgili atılmış birkaç tweeti polis şiddetine karşı protestoların öne çıktığı New York, Chicago, Los Angeles gibi şehirlerde reklam panolarına çevirdi.

Twitter Kapsama ve Çeşitlilik Başkanı Dalana Brand konuyla ilgili olarak “#BlackLivesMatter, siyasi partilerin veya ulus devletlerin ötesinde bir harekettir. Hashtag ilk olarak 2013’te Twitter’da ortaya çıktı ve temel insan hakları mücadelesine dayanıyor. Aynı zamanda üç siyahi çocuk yetiştiren siyahi bir kadın olarak, bu çalışma son derece kişiseldir. Irksal eşitliğe giden yol uzun, ancak ilerlemeyi sürdürmek üzere attığımız adımlardan gurur duyuyorum.” açıklamasında bulundu.