Samsung, Eski Akıllı Telefonları Akıllı Ev Cihazına Dönüştürüyor

Bildiğiniz üzere teknoloji çağındayız ve bunun bir getirisi olarak elektronik ürünlere talebimiz çok fazla. Tabii her elektronik ürünün de bir ömrü bulunuyor. Dolayısıyla kullanmış olduğumuz elektronik ürünler bir süre sonra elektronik atıkları oluşturuyor. Bu duruma duyarlı bazı markalar da bu durumu önlemek amacıyla çalışmalar yapıyor.

Son olarak teknoloji devlerinden biri olan Samsung, çevremizdeki elektronik atıkları azaltmak için bir adım attı. Samsung kullanıcılarının eski cihazlarına yeni bir hayat vermesine olanak tanıyan Galaxy Upcycling at Home programı ile elektronik atıklarla mücadele ediyor.

E-atıkları doğrudan tüketicilerin evlerine yeniden kullanmasına olanak tanıyan Galaxy Upcycling at Home, Samsung kullanıcılarının eski Galaxy akıllı telefonlarını, nesnelerin interneti dediğimiz IoT cihazlarına dönüştürmelerine imkan sağlıyor.

Şimdilik yalnızca iki özelliği bulunan program; bebek ağlamasını, köpeğin havlamasını veya kapı zilini duyduğunda uyarı veriyor. Ayrıca karanlık bir ortamda, sahip olduğu ışık sensörü sayesinde ışıkları otomatik olarak açabilir. Tüm bu cihazlar Samsung SmartThings  ekosistemine bağlanacak.

Samsung SmartThings Başkan Yardımcısı Jaeyeon Jung, “Şu anda kullanılmayan Galaxy cihazlarının her evi akıllı bir eve dönüştürmede önemli bir rol oynayabileceğine inanıyoruz.” dedi.

Samsung SmartThings uygulamasını indirip “Labs” bölümünde yer alan IoT cihazını kurmanın yeterli olacağı program şimdilik sadece Galaxy S, Note ve Z serisi telefonlar için geçerli. Ayrıca programa şimdilik ABD, Güney Kore ve İngiltere’deki kullanıcılar katılabiliyor.