Market Rafları, Uzaktan Kontrol Edilen Robotlar Tarafından Düzenleniyor

CNN, Japonya’daki iki büyük market zincirinin üçer parmaklı iki el kullanarak raflara malzeme yerleştirebilen robotları test ettiğini bildirdi. 

Adını 1900’lerin başında bir otomobil devrimini tetikleyen Ford otomobilinden alan Model-T, Japon girişimi Telexistence tarafından geliştiriliyor.

Robotlar, bir deneme programı ile kilometrelerce uzaktaki bir ofisten kontrol edildi. Telexistence’ın iş geliştirme ve operasyon başkanı Matt Komatsu, “Birkaç farklı şekil ve boyuttaki nesneleri seçebiliyor, kavrayabiliyor ve farklı konumlara yerleştirebiliyor,” dedi. Geliştiricilerine göre bu özellikler, Model-T’yi Walmart’ın envanter taramak için kullandığı robotlardan daha çevik ve hareketli kılıyor. Amaç, olası iş gücü sıkıntısına bir çözüm olarak tek bir insanın birden fazla mağazada çalışmasına olanak sağlamak; zira Japonya, bu tür işlere elverişli olmayan ve hızla yaşlanan bir nüfusa sahip.

Model-T, sanal gerçeklik gözlüğü ve özel eldivenler giyen bir insan tarafından kontrol ediliyor. Ayrıca mikrofon ve kulaklık ile yakınlarda alışveriş yapan insanlarla iletişim de kurulabiliyor. Devam eden corona virüs pandemisi, Model-T’nin gelişimini hızlandırdı; çünkü bu tür bir teknoloji insanlar arasındaki teması azaltabiliyor.