İsviçre’de Devlet Bankası Kripto Hizmetlerini Başlattı

İsviçre’de devlete ait ticari bir banka olan Basler Kantonalbank, bankacılık iştiraki aracılığı ile kripto para birimi hizmetlerini başlatmayı planlıyor.

Yerel bir haber ajansı olan Finews tarafından hazırlanan 3 Ağustos tarihli bir rapora göre, Basler Kantonalbank’ın iştiraki ve ulusal bankacılık grubu Bank Cler, müşterilerin kripto para ticareti ve depolamasına olanak sağlayacak hizmetler üzerinde çalışmalara başladı. Basler Kantonalbank, Cler’in çoğunluk hissesine sahip, ancak yan kuruluş Basler Kantonalbank’dan ayrı kendi bankacılık lisansına sahip.

Finansal Ürünlere Erişim Sağlamak

Bir Basler Kantonalbank temsilcisi, bu haberi doğrulamış durumda. Ayrıca bankanın, ülkede kripto hizmetlerine olan artan talebe yanıt olarak bu ürünleri piyasaya sürmeyi planladıklarından da bahsetmiş durumda.

Basler Kantonalbank temsilcisi konu ile ilgili şunları söyledi:

BKB Group’ta, müşterilerimiz için kripto para ticareti ve yatırımı için bir çözüm sunmak için çalışma halindeyiz. Bölgesel (Basler Kantonalbank) ve ulusal (Bank Cler) bir bankacılık grubu olarak müşterilerimize bu yeni finansal ürünlere erişimini sağlamak ana hedefimiz.

Temsilci, BKB aracılığı ile ne tür kripto para birimlerine erişim sağlanacağı hakkında bir bilgi vermedi. Bankanın kullanıcılarına sağlayacağı bu güncelleme henüz erken bir aşamada ve lansman tarihi ise belirsiz.

Sürünün Lideri

Bu planlar, Basler Kantonalbank’ı İsviçre’de kripto endüstrisine adım atan ilk devlet destekli banka konumuna getiriyor. Bir BKB temsilcisi konu ile alakalı olarak, “Bu konu, Bank Cler dijital yeterlilik merkezi tarafından BKB Group içerisinde ilerlemekte” dedi.

Ünlü “Kripto Vadisi”ne ev sahipliği yapan İsviçre, dünyanın en kripto dostu ülkelerinden biri olarak biliniyor. Ağustos 2018’de, İsviçre SIX Borsası’nda işlem gören Hypothekarbank Lenzburg bankası, blockchain ve kripto ile ilgili fintech şirketleri için şirket hesapları sağlayan ilk İsviçre bankası olmuştu. Daha önce ise, İsviçre’de listelenmemiş bir aile bankası olan Maerki Baumann’ın Ağustos 2018’de kriptoyu kabul eden ikinci banka olduğu bildirilmişti.

İlk beş İsviçre bankasının sahibi olan Julius Baer Group, 20 Temmuz tarihinde bildirildiği gibi 2020’nin ilk yarısında, Bitcoin ve diğer kripto paraları listeledikten sonra net karında %30’luk bir artış görmüştü.