IKEA’dan Montajlanabilir Çikolatalar

IKEA‘nın kendine özgü montajlama yönteminden hepimizin haberi vardır. IKEA’dan bir ürün satın aldıktan sonra geri kalan tüm işlemleri, müşteriler sağlıyor. Müşterilerine gerek masa kurdurmak, gerek dolap montajlatmak IKEA’nın marka özelliklerinden biri.

Bunun bir adı da var üstelik. Bir bilişsel eğilim olarak kabul edilen bu olayda, tüketiciler yapımında katkıları bulunduğu ürünlere yüksek değer veriyor ve  kendilerinin vakit harcayarak bir şeyler ortaya çıkarması durumunda, o nesneye olan bağlılıkları artıyor. İşte buna IKEA etkisi” deniliyor.

IKEA’nn mobilya ve türevi ürünlerinin montajlama işlemini müşterilerine bırakmasına alışkınız fakat IKEA bu kez çıkardığı çikolatalarla işe farklı bir boyut kazandırıyor. The BELÖNING adını verdiği çikolata, bir kutunun içinde parçalar halinde geliyor ve çikolatanın parçalarını birleştirme görevi tabii ki müşterilere kalıyor. Pakette ise boynuz, bir kafa ve gövde şeklinde üç parçalık çikolatalar yer alıyor. Parçalar birleştirildiğinde ise ortaya bir geyik çıkıyor.

Çikolatalar UTZ sertifikasına sahip ve sürdürülebilir bir şekilde yağmur ormanlarından elde edildiği söyleniyor. Çikolataları birleştirirken ise kuru ve soğuk ellerle bu işlemi yapmanız gerektiği esprili bir dille öneriliyor.