Google, Arama Sonuçlarını Karıştıran Bir Hatayla Karşılaştı

Pazartesi günü Google‘ın arama motoru istediğiniz sonuçları göstermediyse, yalnız değilsiniz. Google, sayfa sıralamalarını karıştıran ve arama sonuçlarını bozan bir hatayla karşı karşıya kaldı. Salı günü arama devi, endeksleme sisteminde arama sonuçlarını etkileyen bir aksaklık tespit ettiğini Twitter üzerinden duyurdu. Sorun o zamandan beri hafifletildi.

Media Wyse isimli bir SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) danışmanlık firmasını yöneten Casey Markee, Google’da “fasulye” kelimesini arattığında teriyaki soslu köfte, güveç ve somon balığı sonuçlarıyla karşılaştı ve sonuçların ekran görüntüsünü tweetledi.

Hataya neyin sebebiyet verdiği henüz açıklanmadı. Başlangıçta sorunun Google’ın arama algoritmasındaki bir güncelleme olduğu düşünülüyordu. Ancak daha sonra Google’ın kıdemli web yöneticisi John Mueller bunun bir aksaklık olduğunu doğruladı. Avrupa, Asya ve İngilizce konuşulan bütün ülkeler arızadan etkilendi.

Son birkaç yıl içinde arama motorunun karşılaştığı ilk arıza bu değil. Örneğin haziran ayında çıkan bir hata, yeni bir içeriğin Google arama dizinine eklenmesini engellemiş, sorun aynı gün içinde çözülmüştü. Geçen yıl Temmuz ayında yaşanan bir sorun ise kullanıcıların birkaç gün boyunca arama sonuçlarını görüntüleyememesine neden olmuştu.