Estée Lauder, Uzayda Reklam Çeken İlk Marka Olacak

Kozmetik markası Estée Lauder, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda (ISS) çekmeyi planladığı reklamla uzayda reklam çeken ilk marka olacak. Estée Lauder, Advanced Night Repair Onarıcı Gece Serumu’nu Uluslararası Uzay İstasyonu’na göndermek ve astronotların ürünün görüntülerini ve videolarını yerçekimsiz ortamda çekmeleri için NASA ile iş birliği içerisinde.

Anlaşmaya göre astronotlar, ürünün görüntülerini çekmek için dört saatten fazla zaman harcayacak. New Scientist’in bildirdiğine göre ürünleri ISS’ye 3600 kilo ek malzeme götürecek olan Northrop Grumman Cygnus uzay aracı ile göndermek 128.000 dolara mal olacak. Ayrıca Estée Lauder astronotların bu kampanya için harcadığı her saat için 17.500 dolar ödeyecek.

Son birkaç yıl içinde NASA, ISS’yi pazarlama ve eğlence amaçlı kullanılmak üzere özel şirketlere açarak fon sağlamaya çalıştı. Buradan elde edilen gelirlerin ISS’nin bakım ve onarımına harcanacağı açıklandı.

Mayıs ayında Tom Cruise, ISS’de bir sonraki filmini çekmek için yönetmen Doug Liman ile birlikte çalıştığını duyurdu. Space Hero Inc. adlı bir prodüksiyon şirketi, 2023’te ISS’ye seyahat etmek üzere bir grup yarışmacıdan birinin seçilmesini içerecek olan, uzayda geçen ilk reality TV şovunu çekmeyi planladığını duyurdu. 2001 yılında Pizza Hut, ISS’de çalışan astronot Yuri Usachov’a bir ikmal roketiyle pizza teslim etmişti.