Elon Musk, gizemli beyin-bilgisayar çipi startup’ı Neuralink hakkında daha fazla ayrıntı verdi ve bağımlılık ve depresyon tedavisine yardımcı olabileceğini iddia etti

Elon Musk,“Neuralink, kısa vadede, Parkinson gibi beyin hastalıklarını tedavi etmek için kullanılacak. Ancak teknolojinin uzun vadeli hedefleriyse insanlığın yapay zekayla rekabet etmesine olanak sağlamak” dedi.

Musk, Neuralink’i 2016’da kurdu. Ancak o zamandan beri teknolojinin çalışma biçimine dair pek az ayrıntı ortaya çıktı. Neuralink, 158 milyon dolardan fazla fon almasının ardından, 2019’daki bir sunumda beyinleri doğrudan bilgisayarlara bağlayabilen “dikiş makinesi benzeri” bir cihaz geliştirdiğini duyurmuştu.

Musk’ın perşembe günü, 28 Ağustos’ta Neuralink hakkında daha fazla bilgi açıklanacağını söylemesi, Twitter kullanıcısı Pranay Pathole’yı milyarder girişimciye şirketin gelecekte neler yapabileceğini sormaya itti.

Pathole “Neuralink beynin bağımlılık veya depresyondan sorumlu kısmını yeniden düzenlemek için kullanılabilir mi? Neuralink’in bağımlılık/depresyon gibi bir şey için kullanılabilmesi harika olurdu” dedi.

Independent Türkçe’nin haberine göre Musk şöyle cevapladı:

Tabii ki. Bu hem harika hem de korkutucu. Hissettiğimiz veya düşündüğümüz her şey elektrik sinyalleri olageldi. İlk zamanlarda evren sadece kuark ve lepton çorbasıydı. Evrenin çok küçük bir parçası kendini hisli görmeye nasıl başladı?

Neuralink, kısa vadede, Parkinson gibi beyin hastalıklarını tedavi etmek için kullanılacak. Ancak teknolojinin uzun vadeli hedefleriyse insanlığın yapay zekayla rekabet etmesine olanak sağlamak.

Halihazırda sistemin ilkel bir versiyonu hayvanlar üzerinde test edildi ve insan denemelerinin bu yıl bir noktada başlaması bekleniyor.

Musk, nihayetinde insan dilini demode kılacak, bir çeşit yapay zeka simbiyozu üretmeyi umuyor.

Musk bu yıl Joe Rogan Podcast’e kouşmuş ve bunun önümüzdeki 5-10 yıl içinde gerçekleşeceğini söylemişti. Musk “Konuşmanıza gerek kalmayacak” demişti.