ARM, Yeni Şirketlere Ücretsiz Kaynak Erişimi Sağlıyor

En fazla 5 milyon dolar fona sahip olan startup’lar, sıfır maliyet ile ARM kaynaklarının büyük bir bölümüne ulaşma imkanına sahip olacak

Mevcut ekonomik iklim, zaten yüksek olan araştırma ve geliştirme maliyetlerinin üzerine ek zorluklar getirmekte. ARM’nin Startup’lar için Esnek Erişim projesi, yeni başlayanlar için şirketin çip portföyünün yüzde 75’ine ücretsiz erişim izni sağlıyor.

ARM tabanlı donanımların kullanımları yükselişe geçti. Bu mimarinin yavaş yavaş masaüstü PC ve sunucu pazarlarına da adım attığını görüyoruz. ARM, bu hafta erken aşamadaki şirketlere Qualcomm, Samsung ve Apple gibi teknoloji devlerine zaten lisans verdiği en yaygın kullanılan çip tasarımları da dahil olmak üzere IP portföyünün büyük bir bölümüne sıfır maliyetli erişim sağlayacağını açıkladı.

Bu hareket, şirketin mevcut Esnek Erişim programının bir uzantısı niteliğinde. Girişim ile Cortex A,R ve M CPU aileleri ve GPU’lar gibi ARM çözümlerini kullanan tasarım ve prototip oluşturmaya olanak tanınırken, küresel destek, geliştirme araçları ve eğitim kaynaklarının kapısı açılıyor.

Programa hak kazanmak için bir şirketin en fazla 5 milyon dolar fona sahip olması gerekiyor. Apple gibi büyük şirketler bile mümkün olduğunca donanımlarının çoğunu ürün üzerinde daha fazla kontrol sağlayan ARM tabanlı mimarilere taşımaya çalışıyorlar. Üstelik şirketin önümüzdeki yıl ARM tabanlı Mac’lerini piyasaya sürmesini bekliyoruz.