Amerikalıların finansal zorluklardan kurtulmasını hedefleyen SeedFi, 65 milyon dolar fon topladı

Tüm dünyada olduğu gibi Amerika Birleşik Devletleri’nde de birçok kişi geçim sıkıntısı yaşıyor ve geçimlerini sağlamak için finans kuruşlarının sağladığı kredi gibi yöntemlere başvuruyor. Özellikle uluslararası pandeminin tüm dünyayı ekonomik olarak etkilemesi, geçim sıkıntısı yaşayan birçok kişinin işini daha da zorlaştırdı.

Özellikle geçim sıkıntısı yaşayan kişiler, maaşlarıyla borçların içinden çıkmaya çalışıyor ve tüm bunları yaparken geleceğini planlamayı ihmal ediyor. Hem finansal olarak hem de kişisel kariyeri için yeterli planlama yapamadığı için de gelirini arttırma noktasına odaklanmıyor.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki vatandaşlarının bu sorununa çözüm üreten girişim  SeedFiAndreessen Horowitz liderliğindeki sermaye turundan toplam 65 milyon dolarla ayrıldı. 15 milyon dolar yatırım alan şirket, 50 milyon dolar borç aldı. Yatırım fonu Andreessen Horowitz, şirketin 4 milyon dolarlık başlangıç fonuna da liderlik etmişti. Son finansman turuna katılan fonlar arasında Flourish, Core Innovation Capital ve Quiet Capital de yer alıyor.

Kurucular gözlemlediği sorunlardan yola çıktı

Şirketin kurucu ekibi daha önce JPMorgan Chase ve Capital One gibi büyük yapılarda çalıştı. SeedFi kurucu ortağı ve CEO’su Jim McGinley, “Sistemin kişiler arasında ayrımcılık yarattığını gördük ve birçok finans kuruluşunun, vatandaşlara yardım etmek için tasarlanmadığını fark ettik” dedi.

McGinley, geçmişte çeşitli topluluklar için maaş günü kredilerinden sorumluydu.

Kurucu ortak Eric Burton ise şu anda yardım etmeyi amaçladıkları Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlarına benzer sorunlar yaşadığını söyledi. Orta Teksas bölgesinde oldukça fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldiğini belirten Burton, bu durumda olan kişilerin daha parlak geleceğe sahip olması için girişimleri SendFi’ı çözüm olarak görüyor.