Amazon’un Yeni Satış Ortaklığı Programı Mobile GetLink

Amazon, “affiliate link”leri içeriklerde paylaşmanın yanı sıra, sosyal medyada ve direkt mesajlarda da paylaşma olanağı sunan Mobile GetLink‘i duyurdu.

Satış ortaklığı (Affiliate) programı, “affiliate link” adı verilen bağlantılarla içeriklerden para kazanmanın bir yolu. Bu bağlantıların içine kodlanmış olan “affiliate ID”ler sayesinde, hedef siteye gelen ziyaretçinin kim tarafından yönlendirildiğinin istatistiği rahatça tutulabiliyor. Bir web yayıncısı içerik oluşturduktan sonra içeriğe, Amazon ürün sayfasına yönlendiren bir affiliate link ekliyor. Yayıncıya gelen bir ziyaretçi bu bağlantıya tıklayarak Amazon’da bir satın alma işlemi yaptığında, Amazon Ortağı web yayıncısı komisyon alıyor.

Amazon’un yeni affiliate çözümü, geleneksel programdan biraz farklı; çünkü Amazon ortaklarının hareket halindeyken bir affiliate link oluşturmasına olanak sağlıyor. Normal süreçte bir Amazon ortağı, Amazon Affiliate panosuna giriş yaparak affiliate link’ler oluşturur ya da affiliate ID içeren banner’ları indirerek içeriklerine yerleştirir. 

Yeni GetLink çözümü kapsamında ise bir ortak, Amazon alışveriş uygulamasında oturum açtıktan sonra ürün sayfasını ziyaret edip “Paylaş” butonuyla bağlantı alabiliyor. Ayrıca bu çözümle affiliate link’ler, sosyal medya yorumlarında ve DM’lerde paylaşılabiliyor.  Mobile GetLink şu anda yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Amazon mağazasında mevcut, ancak yakında daha fazla ülkede kullanıma sunulması planlanıyor.