Adidas, Plastik Kullanımını Azaltmak için Mantar Kökünden Yaptığı Ayakkabıyı Tanıttı

Spor giyim devlerinden biri olan Adidas, plastik kullanımını ve çevreye verilen zararı azaltmak adına yeni bir adım atarak, çıkardığı koleksiyonda plastik yerine başka bir ürün kullanmayı tercih etti.

Çevre bilincine sahip bir görüşle hazırladığı konsept spor ayakkabı serisinin adı, Adidas’ın ikonikleşmiş Stan Smith modelinden geliyor. “Stan Smith Mylo” adını verdiği bu ayakkabıların en büyük özelliği ise mantarların kök yapısından hazırlanmış olmaları. Laboratuvarda yetiştirilmiş bir malzeme olan “unleather” dan yapılan ayakkabının; dış üst kısmında, şeritlerinde, topuk şeridi kaplamasında yenilenebilir malzemeler kullanılıyor.

Tabanında kullandığı ürün ile Mylo adını alan ayakkabı, açık kahverengi renginde ve krem ​​rengi topuk pedine sahip. Bu adım ile Adidas’ın çevre dostu çabalarının bir parçası olarak ayakkabılarında doğal malzemeler kullanma konusundaki uzun vadeli hedefinin bir parçası olacak. Adidas’ın Head of Future’u Amy Jones Vaterlaus konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Mylo sneaker’ın plastik atıkları sona erdirmeye yardımcı olma konusundaki cesur hırsımızda ileriye doğru büyük bir adım.” dedi.

Çevre dostu ayakkabıları edinmek ve sürdürülebilirliğe destek vermek istiyorsanız bir süre beklemeniz gerekecek. Adidas Originals Kategori Direktörü Martin Love, Engadget‘e göre ayakkabı, önümüzdeki bir yıl içinde ayakkabının piyasaya sürüleceğini söyledi fakat ülkemizde ne zaman satışa çıkacağı hakkında henüz net bir bilgi bulunmamakta.