Herkes icin pratik bir kripto

ABD Hazine Bakanlığı tarafından yayımlanan rapora göre yönetim, hükümetin kripto para birimleri de dahil olmak üzere paranın nasıl hareket ettiğini görmesini kolaylaştıracak yeni şartlar koymayı planlıyor.

ABD Hazine Bakanlığı tarafından, ABD Başkanı Joe Biden’ın vergi uyumluluğu planına ilişkin raporu yayımlandı. Bu rapora göre yönetim, hükümetin kripto para birimleri de dahil olmak üzere paranın nasıl hareket ettiğini görmesini kolaylaştıracak yeni şartlar koymayı planlıyor. Raporda, kripto para birimlerinin önemli bir tespit sorunu oluşturduğu ve vergilerden kaçmak isteyenler tarafından düzenli olarak kullanıldığı belirtiliyor.

10 bin doları üzerindeki kripto para transferleri IRS’e bildirilecek

Raporda, vergi kaçakçılığı da dahil olmak üzere yasa dışı faaliyetlerin önüne geçmek amacıyla 10 bin doların üzerindeki kripto para transferlerinin ABD Vergi Dairesine, yani IRS’e bildirilmesi isteniyor. Yine raporda, kripto para biriminin mevcut ticari işlemlerin küçük bir payı olmasına rağmen, bu tür kapsamlı raporlamanın gerekli olduğu bilgisi yer alıyor. 

Hazine Bakanlığı, varlıklı vergi mükelleflerinin bazılarının karmaşık planlar yoluyla adil vergiler ödemekten kaçabildiklerini belirtiyor. Rapora göre IRS, ücretler üzerinden ödenmesi gereken vergilerin yüzde 99’unu tahsil ediyor. ancak bu sayının bazı durumlarda yüzde 45’lere kadar düştüğü oluyor. Yani aslında ABD, bu hamlesiyle küçük paralarla oynayan yatırımcılardan ziyade büyük paraları kripto paraya yatırmış kişileri odağına alıyor. 

Raporda, kripto para birimlerinin vergi kaçakçılığı da dahil olmak üzere genel olarak yasa dışı faaliyetleri kolaylaştırdığı iddia ediliyor. Bunun da önemli bir tespit sorunu oluşturduğuna dikkat çekilerek, normal vergi sistemi içinde küçük bir bölümü oluştursa dahi kripto para işlemlerinin gelecek 10 yılda öneminin artmasının muhtemel olduğu da belirtiliyor. Ayrıca 2019’da yaklaşık 600 milyar dolar olan vergi açığının, eğer düzenleme getirilmezse önümüzdeki 10 yılda yaklaşık 7 trilyon dolara yükselmesi bekleniyor.

Rapor, önümüzdeki 10 yıl içinde 700 milyar dolara varan vergi geliri getirecek olan IRS uygulamasını desteklemek için çok yıllık bir çabayı ayrıntılarıyla anlatıyor. Önerilen değişiklikler uygulanırsa, bahsi geçen rapor 2023’ten itibaren yürürlüğe girecek.